PM: Leedu möödus Eestist ärikeskkonna arenguga

19. oktoober 2004, 08:24

Maailmapanga hinnangul on Leedu ärikeskkond, mis seni on Balti riikidest kõige aeglasemalt arenenud, maailmas 17. kohal, Eesti aga alles 30. kohal.

Maailmapanga ettevõtlusraport «Doing Business in 2005» reastas maailma 145 riiki arvestades ettevõtjatele tähtsate valdkondadega seotud aja- ja rahakulu. Selleks analüüsiti seitset valdkonda ? ettevõtluse alustamine ja lõpetamine, töötajate töölevõtmine ja vallandamine, kinnisvara registreerimine, laenu saamine, investorite kaitse, lepingute jõustamine, kirjutab Postimees.

Leedu on viimastel aastatel läbi viinud ridamisi reforme, millega on ärikeskkonda märkimisväärselt parandatud, samas kui Eestis on varasema edu taustal toimunud paigalseis, sõnas Maailmapanga osakonnajuhataja Simeon Djankov.

«Kui viimaste aastate keskmine majanduskasv on Eestis olnud 5,5 protsenti aastas, siis majanduskeskkonda parandades on võimalik see tõsta seitsmele protsendile,» leidis Djankov.

Eesti parimad näitajad olid ettevõtte asutamisega seotud suhteliselt väike protseduuride arv ja madalad asutamiskulud, töölevõtmise lihtsus, kinnisvara registreerimise madalad kulud ja selleks vajalike toimingute väike arv ning krediidiinfo andmebaasi hea tase.

Samas jäi Eesti teistest riikidest oluliselt maha ettevõtete ja kinnisvara registreerimiseks kuluva ülipika ajaga. Kui näiteks Lätis kulub ettevõtte registreerimiseks 18 ja Leedus 26 päeva, siis Eestis koguni 72 päeva, millega ollakse maailma riikide seas alles 115. kohal. Kinnisvara registreerimine võtab Eestis aega 65 päeva, samas kui Leedus ainult kolm ja Soomes 14 päeva.

«Mõlema ettevõtluskeskkonna mainet kõige rohkem alla kiskuva probleemi põhjuseks on notarite pikad järjekorrad,» tõdes majandusminister Andrus Ansip. «Mistõttu on siin küllaga ruumi meie administratiivse suutlikkuse parandamiseks.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing