Nokia juhid kukkusid järsult Soome palgatipust

Tõnis Arnover 03. november 2004, 00:00

Ühe aastaga on Soome suurima sissetulekuga inimeste hulgas toimunud vägevad muutused. Esiteks on nokialased kaotanud tublisti positsioone ja teiste firmade juhid tõusnud ning teiseks on tippsissetulekud järsult vähenenud. Eelmisel aastal ei pääsenud 50 parima sekka isegi 23,5 miljoni kroonise aastasissetulekuga inimesed. Tänavuses edetabelis, mis kajastab 2003. a sissetulekuid, jäid aga enamiku tulud sellest allapoole.

Nokia töötajate suurtes sissetulekutes on varasematel aastatel etendanud kaalukat osa optsioonid, millest saadud tulu on tunduvalt ületanud palga. Vahepealsete raskuste tõttu ei ole Nokial börsil hästi läinud ja seetõttu pole olnud võimalust optsioonidega hästi teenida.

Suurima palga saajate edetabeli tipus on endiselt 54aastane Nokia peadirektor Jorma Ollila vaatamata sellele, et tema sissetulek on aastaga kahanenud ligi viis korda. Nüüd oli see 54,8 miljonit krooni, aasta tagasi üle 250 miljoni.

Ollila sissetulekud on viimastel aastatel üldse kõvasti kõikunud. Parim aasta oli talle 2000, mil tema aastasissetulek küündis 792 miljoni kroonini. Kokku on ta aastail 1999?2003 teeninud 1,48 miljardit krooni. Sellest on talle kätte jäänud alla poole ehk 609 miljoni krooni. Tervelt 873 miljonit krooni on läinud maksudeks.

Teisele kohale suurima palgatuluga inimeste seas tõusis meditsiinitehnikafirma Instrumentarium endine tegevjuht 53aastane Olli Riikkala. Instrumentarium läks mullu General Electricu valdusse, see kiirendas firma optsiooniprogrammi ja suurendas Riikkala sissetulekut, mis oli 48,5 miljonit krooni.

Kolmandale kohale kerkis Ameri kontserni tegevdirektor Roger Talermo, kelle aastasissetulek oli 43,8 miljonit krooni, mis teeb kasvuks 230%. Amer otsustas keskenduda spordivarustuse valmistamisele ja müüs oma tubakatootmise Soomes Philip Morrisele. See oli peamine põhjus, mis suurendas Talermo optsioonitulusid. Sellele lisandus boonus, mida nägi ette kolmeaastane boonusprogramm.

Suurima palgatuluga inimeste sekka jõudis seekord ka viis advokaati. Üks neist, Jyrki Tähtinen advokaadibüroost Borenius & Kemppinen, ütles Helsingin Sanomatele, et seda ei maksa üle tähtsustada. Tema sõnul sõltub advokaadibüroode osanike aastatulu sellest, kui palju jäetakse raha oma kasutusesse ja kui palju läheb valdusfirmale. Üldiselt arvas ta, et advokaadibüroode osanike palgas suurt erinevust ei tohiks olla.

Soome 20 suurema palgatuluga inimese edetabelis on huvitav see, et nende vanus jääb vahemikku 47?60 aastat. Noorematest suutis nende vahele kiiluda üksnes 29aastane poppmuusik Jaakko Salovaara. 21,9 miljoni kroonise aastasissetulekuga oli ta 11. kohal.

Soome rikkaim inimene on meediaärimees, endine SanomaWSOY kontserni nõukogu esimees Aatos Erkko, kelle maksustatava vara suurus on 2,76 miljardit krooni. Tema aastasissetulek oli 275 miljonit krooni, millest ainult 3,1 miljonit moodustas palgatulu. Ülejäänu oli kapitalitulu.

Teisel kohal oli Per Hartwall, kelle vara suuruseks oli 1,65 miljardit krooni. Ja kolmandal jälle kirjastuskontserni SanomaWSOY suuromanik Rafaela Seppälä, kellel vara 20 miljonit krooni Hartwallist vähem. 14. kohal rikaste edetabelis oli Elcoteqi suuromanik Antti Piippo 551 miljoni kroonise varaga.

Palga- ja kapitalitulu üks edukamaid kasvatajaid oli Onnineni omanik Anja Toivanen, kelle vara suurenes põhiliselt tänu kapitalitulule aastaga 266 miljonit krooni. Ehitusfirma Lemminkäinen omanikud Heikki, Erkki ja Olavi Pentti said kõik tänu headele dividendidele aastaga üle 235 miljoni krooni kapitali- ja palgatulu. Samas suurusjärgus kasvas Nissaneid maale toova Aro grupi omaniku Kalevi Aro vara.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing