ÄP fototoimetus • 8. november 2004 kell 22:00

Selgusid logistikategude kandidaadid

Reedel selgusid tänavuse konkursi ?Logistikategu? neli parimat projekti, mille seast valitakse võitja järgmisel neljapäeval.

Nagu ka kahel varasemal konkursil, hindasid logistikategusid logistikaprofid ise, vastas 98 inimest.

?Logistikakäsiraamat? ? käsiraamatu eesmärgid olid täita tühimik eestikeelses logistikaalases erialakirjanduses, pakkuda võimalus kohalikele kirjutajatele-autoritele võimalus käsitleda süvenenult ja põhjalikult mõnda kindlat teemat, mitmekesistada Eestis logistikaga kokkupuutuvate ja logistikat õppivate inimeste õppimisvõimalusi ja -vahendeid, pakkuda kirjutajatele ja autoritele erinevatest ja tihti omavahel konkureerivatest ettevõtetest võimalust loovaks ühistegevuseks ja tutvustada lugejatele kohalikku logistika praktikat. Raamat ilmub kolmandat aastat ning on rahaliselt edukas projekt.

Uus logistikakeskus Laagris ? eelmise aasta novembris valminud 12 000 m² logistikakeskus on esimene spetsiaalselt selleks otstarbeks ehitatud ja projekteeritud kompleksne terviklahendus Baltimaades.

Laotarkvara WMS kasutusele võtmine ? Elcoteq Tallinn ASi laomajanduse ringikorraldamisel võeti kasutusele uus laotarkvara WMS. Kaubatuvastamine vöötkooditehnika abil võimaldas lihtsustada andmesisestust ja kardinaalselt vähendada sisestamisvigade arvu. Uus tarkvara on ühendatud majandustarkvaraga Baan. Laotöötajad teevad oma arvutioperatsioonid uues süsteemis WMS, seega vähenes arvutioperatsioonide arv. Lisaks tavaarvutitele on kasutusel traadita interneti ühenduse ja vöötkoodilugejatega varustud pihuarvutid. Peenkaubad (17 000 laokohta) on ladustatud laoliftidesse, mis võimaldas säästa 66% põrandapinda ning optimeerida käiguteed ladustamisel ja komplekteerimisel. Ka liftide tööd nii paigutamisel kui ka komplekteerimisel organiseerib WMS. WMS on kasutusel ka komponentide tellimisel tootmishallidesse, võimaldades kokku hoida tellimisaega, mis Baani vähese funktsionaalsuse tõttu oli märgatav. Spetsiaaltõstukid varustati traadita interneti ühenduse ja vöötkoodilugejatega varustatud arvutitega, nii kaubaetikettide kui ka riiuliaadresside lugemine toimub automaatselt vöötkoodide abil. WMSi raportid võimaldavad analüüsida erinevate laooperatsioonide tõhusust ning selle tulemusena parandada protsesse ning vähendada vajaminevaid ressursse.

Logistikute koolituse käivitamine ? 2000. aastani ei valmistatud Eestis ette logistikuid akadeemilisel tasemel. 1999. aastal moodustas TTÜ töögrupi, mis valmistas ette logistika õppekava bakalaureusetasemele. Kuna logistikaspetsialistide ettevalmistamine eeldab teadmiste andmist nii majanduse, õiguse, tehnika kui ka infotehnoloogia vallas, kaasati töögruppi mitme teaduskonna õppejõude ja spetsialiste väljastpoolt ülikooli. Uuriti õppekavu ka mujal Euroopas. 2000. aastal võeti vastu esimesed üliõpilased bakalaureusekavale. Praeguseks on tudengeid vastu võetud viiel aastal.

Autor: ÄP

Hetkel kuum