Elektriseadmete kontsern toob osa tootmisest Soomest Keilasse

Villy Paimets 20. detsember 2004, 00:00

Sajaprotsendiliselt Soome kontsernile Ensto OY kuuluv AS Ensto Ensek on kasvatanud tootmispinda Keila tööstuspargis 15 400 ruutmeetrini. Praeguseks on Porvoost Keilasse toodud 40 töökohta, aasta alguses tuuakse teist sama palju.

Keilasse ehitati ka 2000ruutmeetrine kontor, kuhu viidi Tallinnast 15 müügi- ja turundusega seotud töökohta ehk samuti sajaprotsendiliselt Ensto OY-le kuuluv AS Ensto Elekter. Senine, Tallinnas Sõpruse puiesteel asunud 1998. aastal valminud 1569ruutmeetrine kontor müüdi novembris maha.

Ensto Eesti tütarfirmasid juhtiv Üllas Täht ütles, et tootmise ja turunduse kokkukolimine toob logistilist kasu ja võimaldab kiiresti kasvavat ettevõtet ka paremini juhtida. Kokku kolivate firmade juriidilist ühinemist aga plaanis ei ole. ?Üks firma ikka toodab ja teine müüb,? ütles Täht. ?Aga nii on lihtsam, jah, kui me koos oleme, ma olen ju mõlema ettevõtte juht, nii on mul lihtsam juhtida ka.?

Eelmise aasta lõpul töötas Ensto Ensekis sadakond inimest, järgmise aasta maiks kasvab töötajate arv aga juba 233ni. ?Sel aastal on seal tööstuskülas üle 200 uue töökoha loodud, meil on juba tööjõupuudus,? kiitis Keila linnapea Ago Kokser. ?Selle aasta alguses oli Keila tööjõulisest elanikkonnast töötuid vaid 2,4%, võiks öelda, et tööpuudus on Keilas praktiliselt olematu.?

Ensto ettevõtete keskmine palk on Tähe sõnul samas suurusjärgus Eesti keskmisega. ?Arvan, et töötajad on palgaga rahul,? ütles Täht. Praegu käib tootmistöö ühes vahetuses, kuid õige pea tahetakse ka teise vahetuse käivitamiseni jõuda.

Igal asjal on aga kaks poolt ? seoses töökohtade hulga kasvuga Eestis koondatakse Porvoos asuvas tehases 89 inimest. ?See ei ole nii, et nüüd tuuakse kogu tootmine Soomest ära, ei, sealt toodi ära ainult mõned töökohad, Porvoosse jäi mitusada töökohta alles,? ütles Täht. ?Kas need koondatud olid Porvoos kurvad, sellele on mul raske vastata, aga küllap nad ikka olid.? Enstol on tehased peale Soome ja Eesti veel Poolas ja Hiinas.

Kuna Soomes peab tööandja üle kümne inimese koondamise korral jõudma töövõtjate esindajatega ühistegevuskokkuleppele, kestsid Porvoo koondamisega seonduvad läbirääkimised üheksa kuud, kokkuleppele jõuti alles septembris.

Soome ettevõtted on ennegi tootmise Eestisse toonud, Pärnus tegutsevad näiteks põhjanaabrite elektroonikakontsernide Efore ja Scanfil tütarfirmad, rääkimata Tallinnas tuhandetele eestlastele tööd andvast Elcoteqist.

Ensto Ensek tegeleb metalltoodete valmistamise ja kuumtsinkimisega ning elektrotehniliste toodete valmistamisega. Laienemisega lisandub uusi tooteid ? valgustid, maandustarvikud, elektriliste kaitsekorkide pesad. Ensto Elekter tegeleb nimetatud toodete müügi ja turundamisega Eestis.

Mullu 2,6 miljardi kroonise käibeni jõudnud kontsernil on kokku 1100 töötajat 14 riigis. Ensto siinsed tütarfirmad toodavad korralikku kasumit, Ensto Enseki käive oli möödunud aastal 127,8 ja kasum 27,5 miljonit krooni, 2002. aastal ulatus käive 91,7 ja kasum 14 miljoni kroonini. Ensto Elektri möödunud aasta käive ulatus 67,3 ja kasum 4,6 miljoni kroonini, 2002. aastal olid need vastavalt 95 ja 3,8 miljonit krooni.

Selle aasta käibe- ja kasumiprognoosi ei tahtnud Täht avaldada. ?Meil on kontsernis selline komme, et avaldame ainult auditeeritud tulemusi,? selgitas Täht. Möödunudaastast suurt kasumi kasvu kommenteeris Täht aga järgmiselt: ?Me hakkasime rohkem kasumlikumaid tooteid tootma.?

Tuleviku suhtes on Täht optimistlik. ?Praegu on küll rasked, keerulised ajad ? tootmise käivitamine ja maja sisustamine, aga kui selle üle elame ja rutiini jälle kätte saame, läheb kergemaks,? ütles Täht. ?Muidugi olen ma optimistlik, kui ma oleks pessimistlik, poleks me ju tootmist laiendama hakanudki.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing