2. oktoober 2005 kell 22:00

Kodusüdame põrand peab olema silmale ilus ja jalale hea

Alfalend OÜ Vaiba- ja Põrandaeksperdi tegevjuht Väino Rast rääkis, et sobilikud materjalid kööki oleksid näiteks puit, linoleum või kiviplaat.

?Kööki ei soovitaks vaipkatet, küll aga kasutatakse, eriti näiteks Soomes, Rootsis ja mujal Lääne-Euroopas, köögivaipu, mis asetsevad köögiploki ees,? selgitas Rast. ?Oluline on, et katted oleksid hästi puhastatavad ega kardaks märga ja rasva.?

Rautakesko Estonia tootejuhi Margus Amori arvates on raske üht materjali teistele eelistada, sest oma head ja vead on neil kõigil.

?Ühine nimetaja materjali otsinguil kööki peaks olema kvaliteet ja seda sellistes kategooriates nagu tugevus ja puhastatavus,? sedastas Amor. ?Kuna köök on üks suurema kasutatavusega ala ruutmeetri kohta, peab materjal olema vastupidav.?

Auma Expo ASi tootejuht Tarmo Titov arvas, et köögipõrandate valik sõltub eelkõige köögi stiilist ja omaniku soovidest ning valikul tuleks defineerida omadused, millele peab põrand köögis vastama: puhastatav, niiskuskindel, vastupidav, mitte liiga kõva (jalad võivad väsida pikast seismisest kõval pinnal nõude pesemise või söögi tegemise ajal).

?Katted, mida ma esmases järjekorras soovitaks koju köögipõrandale, oleksid vahtalusel vinüülkatted, naturaalne linoleum või LVT-plaadid, mis imiteerivad naturaalseid puit- või kivipõrandaid,? ütles Titov.

Kui on soov köögipõrand näiteks keraamiliste plaatide või muu sarnasega katta, tuleks hinnale kohe juurde arvestada ka põrandaküte.

?Arvestades, et elame ikkagi põhjamaal, kus enamik aega on jahe ja on vaja ruumide kütmist, oleks hea, kui põrand oleks soe või vähemalt ei oleks külm,? lisas Titov. ?Kivipõrandatel on omadus esmalt soojust endasse talletada ja alles seejärel ära anda, seega võib olla suhteliselt ebameeldiv paljajalu kivipõrandal käimine.?

Kuna köögis on väga palju liikumist ning oht plekkide tekkimiseks kõige suurem, on üheks argumendiks paigaldatava matejali puhul kindlasti see, kui lihtne saab edaspidi olema põranda hooldamine.

?Päris hooldusvabasid põrandaid pole olemas,? rääkis Titov. ?Nii puit, linoleum kui ka plaaditud kivipõrand on suhteliselt lihtsalt puhastatavad, kuna materjali pind on sile ja sealt on kerge mustust kätte saada nii kuiva kui ka niiske mopiga pestes.?

Rasti arvamuse kohaselt on kõige kergemini hooldatavad materjalid PVC, linoleum ning keraamiline plaat.

Amor aga selgitas, et enamik põrandakatteid, nagu laminaatparkett, keraamiline plaat ning enamik PVC-katteid, toodetakse tänapäeval juba lõppviimistlusega.

?Seega jääb kliendi hooleks vaid puhastamine,? sõnas Amor. ?Korrapärasemat hooldust vajavad eelkõige õlitatud ja vahatatud tooted.?

Hoolduse kõrval on köögipõranda puhul kahtlemata väga oluline ka see, milline kattematerjal on vastupidavaim ning turvalisim.

Amori arvates tuleks kindlasti eristada seda, kas tegemist on n-ö profiköögiga mingis toitlustusasutuses või siis koduköögiga.

?Professionaalses köögis, kus kehtivad märksa suuremad nõuded libisemisastmetele ja muudele turvanõuetele, on reeglina paigaldatud struktuurne keraamiline plaat, libisemiskindel PVC-materjal või on libisemiskindlus tagatud kas mattide või turvaribadega,? sedastas Amor. ?Koduköögis kasutatavate toodete valik on kindlasti laiem, samas tuleb köögi puhul jälle silmas pidada, et praktilisust ei toodaks disaini ohvriks ja loomulikult ka vastupidi.?

Titovi sõnul võib vastupidavuse välja lugeda materjali kasutusklassist, mis määratakse vastupidavuse järgi.

?Kui võrrelda puitu, keraamilist plaati ja linoleumi, siis on neist kolmest ehk kõige vastupidavam naturaalne linoleum, mida võib kasutada ka ühiskondlikel pindadel nagu koolid, haiglad, büroohooned,? väitis Titov. ?Libastumiskindluse poolelt võib ära nimetada mitme Forbo Noviloni vahtalusel vinüülkatete kollektsiooni puhul kasutatud Aquagrip-pinnatöötlust, mis annab matejalile hea libisemiskindluse ka märja pinna korral.?

Rasti arvates võiks selle külje pealt eelistada linoleumi, keraamikat või siis puitu, mis on ju ka tugev.

?Kodu-PVC on neist ilmselt kõige nõrgem ja hind on tal ka sellele vastav,? arutles Rast. ?Koduköögis ei ole libisemine vast nii suur probleem kui ühiskondlike asutuste köökides.?

Kui materjal valitud ning ost sooritatud, määrab suurt rolli ka see, kui kerge on uue põrandakatte kojutoomine ning paigaldus.

Titovi hinnangul saab materjali paigaldamisega tõenäoliselt hakkama enamik inimesi, kuid palju raskem ja enim eksimusi tuleb ette aluspõranda ettevalmistamisel ja tasandamisel.

Väino Rasti sõnul oleks plaatimine küll proffide rida, kuid PVC ja linoleumi saab meistrimees tema arvates ka ise maha, ainukeseks reservatsiooniks see, et kui on vajalik kuumkeevitus, siis on vaja ka spetsiaalset tööriista.

Autor: Maria Rähn

Hetkel kuum