Kohus mõistis Iraagi eksliidri surma

Sirje Rank 06. november 2006, 00:00

Kohtuotsus puudutas Saddami rolli Dujaili küla 148 šiiidi mehe tapmises pärast eksliidrile korraldatud atentaadikatset 1982. aastal, vahendasid välisagentuurid.

"Elagu rahvas, maha reeturid," ütles Saddam kohtuotsuse ettelugemisel "Allah on suur. Teie olete okupantide teenrid. Elagu Iraak," jätkas ta.

Iraagis vallandas kohtuotsus spontaansed heameeleavaldused šiiitidega asustatud aladel, kes rõõmustasid neid kolm aastakümmet rõhunud eksdiktaatori surmamõistmise üle. Sunniidi enamusega aladel puhkesid aga kokkupõrked USA sõdurite ja Iraagi võitlejate vahel. See on järjekordne märk riigi sügavast lõhestatusest enam kui kolm aastat pärast USA vägede sissetungi 2003. aasta kevadel.

Saddami kaitse sõnul oli kohtuotsus ajastatud USA Kongressi vahevalimiste ajaks, et suurendada president George W. Bushi ja vabariiklaste toetust teisipäevastel vahevalimistel. Bushil on vaja näidata mingitki edasiminekut Iraagis, kus läinud kuul sai surma 104 USA sõdurit ning kus šiiitide ja sunniitide omavahelistes kokkupõrgetes hukkub nädalas sadu tsiviilelanikke.

Koos Saddamiga mõisteti surma tema poolvend, kes oli Dujaili sündmuste ajal Iraagi luureteenistuse juht ning toonase revolutsioonikohtu juht, kes surmaotsused langetas.

Kohtu otsus lõpetab enam kui aasta väldanud kaootilise kohtuprotsessi, kus Saddam on korduval nimetanud USA toetatud kohust illegaalseks ja erapoolikuks. Protsessi vältel on tapetud kolm Saddami kaitseadvokaati.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing