Mariliis Pinn • 9. november 2006 kell 5:50

Riigikogu meenutab üha enam “rändlindude” läbisõiduhoovi

Nelja aastaga on Toompealt läbi käinud 57 end parlamenti valida lasknud inimest.

Kohati näib, et ilmas pole midagi ihaldusväärsemat riigikogu liikme ametist. Kohast riigikogus või selle koha säilitamisest unistab sadu ja sadu poliitiliste ambitsioonidega inimesi. Just praegu, vähem kui neli kuud enne uusi valimisi, käib erakondades kibe löömine valimisnimekirjade pärast, kirjutas Eesti Päevaleht.

“Selles koosseisus on meil vahetunud 70 liiget. See ei ole normaalne. Riigikogu liikme staatuse ja prestiižiga ei ole ühiskonnas kõik korras,” muretses riigikogu esimees Toomas Varek hooaja avaistungil parlamendi liikmete erakordselt kiire ja sagedase vahetumise pärast.

Praeguseks on vahetuste arv jõudnud 74-ni, mida on mitu korda rohkem, kui kaheksanda või üheksanda koosseisu ajal.

Suur hulk vangerdusi on paratamatud – need on seotud koalitsioonide muutumisega, mille järel hulk endisi ministreid maandub riigikogu saalis ja teine osa parlamenti valitud poliitikuid läheb vastmoodustatud valitsusse.

Nende asemele astuvad asendusliikmed, kui järjekordne skandaal võtab ministrilt koha, tuleb tema asendajal päevapealt asjad pakkida ja Toompeaga hüvasti jätta.

Sunnitud taandumiste kõrval on rohkelt juhtumeid, kus inimene ei taha oma äri- või muu tegevuse tõttu riigikokku tulla või jõuab seal töötades arusaamale, et parlament pole tema jaoks.

Hetkel kuum