Eestlane eelistab lihtsat kodu

Mari Männik 02. aprill 2007, 00:00

Realarhitektide büroos töötav Ralf Tamm, kes on professionaalselt majade projekteerimisega tegelenud juba ligikaudu kümme aastat, ütleb, et eestlased suhtuvad uutesse asjadesse suure ettevaatusega.

"Kümne aasta eest kartsid eestlased funkstiilis majaprojekti. Praegu aga on inimestele arhitektuuri- ja sisustusajakirjad kättesaadavamad kui varem ning seetõttu on muutunud nad natukene julgemaks ka majavalikut tehes," räägib ta.

Julgemaks just selles mõttes, et kuna inimesed näevad meediakanalites palju huvitavaid ja erinevaid majalahendusi, harjuvad nad mõttega kiiremini ja lõppkokkuvõttes ei tundugi need projektid enam väga võõrad.

Tänu raamatutele ning ajakirjandusväljaannetele on aastate vältel muututud inimesed ka teadlikumaks ja oma soovides kindlamaks. Samuti mängib eestlase majavalikul suurt rolli arhitektuuribüroo, kes pakub välja erinevaid lahendusi ja projekte.

"Ruumide arv majas varieerub seinast seina. Aga kui tekib kartus, et äkki peab kunagi maja maha müüma, siis tuleb projektile läheneda realistlikumalt," sõnab Tamm. "Kõige tüüpilisem eramu on kolme magamistoaga, kus on ka varutuba näiteks külaliste jaoks, kabinet, saun, köök ning tualettruum ja vannituba."

Üldjuhul on majal kaks korrust, vähesed soovivad ühe- või kolmekorruselist eramaja. Lifte eestlased pelgavad ning seetõttu on eelistatud lihtne sirge trepp, mida on juba varem nähtud.

Väga suur osa, tervelt 50% tulevastest majaomanikest soovib avatud kööki. Ligikaudu 25% tahab täiesti avatud ning vaid 25% kinnist kööki.

Põrandakattematerjal peaks avatud köögi puhul moodustama ühtse terviku ülejäänud jalgealusega. "Kui põrandal on erinevad kattematerjalid, võib tekkida ruumide killustumine, mis ei moodusta visuaalset tervikut," räägib Tamm.

Köögi tööpinnana kasutatakse kõige enam laminaadiga kaetud plaati. Marmorit ning muid materjale soovib maarjamaalane vähem.

Eestlase jaoks on lihtne maja ilus maja. Hinnatakse siiani tagasihoidlikkuse võlu ning värvivaliku puhul jäädakse heledate toonide juurde. Soovituimad on kollakad ja beežikad toonid, mis ei paista liiga silmatorkavad ega liigse edvistamisena.

"Kuid nii, nagu on erinevaid inimesi, on ka varieeruvaid soove ning persoonid, kes oma olemuselt on juba ekstravagantsed ja toretsevad, valivad ka vastava värvi ja majaplaneeringu," lisab Tamm.

"Maja valikul pööratakse tõsist tähelepanu ühtlasele isikupärale ning kvaliteedile. Kuna väga suur osa meist hindab mugavust, peaks maja värv püsima ilusana ja eramu vähemalt kümme aastat ilma suurema remonditööta."

Viimase kümne aasta vältel on suurenenud nõudlus eramute järele, paarismajad ja ridaelamud pole enam nii populaarsed. Siiski on inimesi, kes eelistavad elada korteris, sest Tamme sõnul ei viitsi nad väidetavalt lund rookida.

Marge Lillepea on oma perega uues majas elanud nüüdseks rohkem kui aasta. Praegune kodu on neil ümber ehitatud neli aastat tagasi soetatud suvilast.

Maja planeerimise ning ehitamise käigus pidas neljaliikmeline pere kõige tähtsamaks, et nii mõlemal lapsel kui ka vanematel oleks kõigil omaette magamistuba. Samuti oli väga tähtsal kohal sauna olemasolu.

Tarvis oli ka abiruume katlasüsteemi jaoks. Pereema on koduplaneeringuga väga rahul ja hindab kõrgelt eramaja privaatsust.

OÜ Estonian Team juhatuse liige Veiko Umal, kelle firma tegeleb üldehitustöödega, sealhulgas eramajade ehitamisega, ütleb, et majasoovid on vägagi varieeruvad.

Suuresti sõltub kliendi eelistus eramu asukohast ning ümbritsevatest hoonetest. "Kindlasti ei taha eestlane kehvem välja näha kui tema naaber. Näiteks Viimsisse ei saagi ehitada maja, mis on väga lihtsa väljanägemisega, kui kõrvalmajad meenutavad väikseid villasid," räägib ta.

Aga üldiselt eelistatakse tavarajoonides siiski kolme magamistoa ja avatud köögiga kahekordset pereelamut. Sellise lahenduse juurde on jäänud ka kolme lapse isa Peeter Karu, kes mullu augustis oma perele Tartu lähistele maja lasi ehitada. Oma valikuga on ta väga rahul, sest allkorruse avatud planeering teeb kodu ruumikaks ning mugavaks ja nädalalõppudel on mõnus sõpradega saunas lõõgastuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing