Ilmapuu kannab vilja

Mari Hiiemäe 29. juuni 2007, 00:00

Pea kaheaastase ettevalmistusperioodiga suursündmus, X noorte laulu- ja tantsupidu on jõudmas kulminatsioonini. Eesti olulise rahvuspeo etendused algavad täna õhtul.

Lisaks üldlaulupeole, mida korraldatakse regulaarselt iga viie aasta tagant Tallinna lauluväljakul, toimub omaette tsükli järgi noorte laulu- ja tantsupidu, mis toimub sedapuhku juba kümnendat korda. Tallinn täitub maakondadest kohale sõitnud noorte lauljate ning tantsijatega, kellel on seljataga pikk harjutamisperiood. Suviseks ühislaulmiseks ning -tantsimiseks on proove tehtud terve talv läbi.

Algaval nädalavahetusel toimuv suur noortepidu koosneb kahest võrdse kaaluga osast. Kalevi keskstaadionil annavad ühendatud tantsijateväed kolm X noorte tantsupeo etendust ning Tallinna laululaval toimub X noorte laulupidu. Kaks pidu moodustavad ühtse terviku ning selle koondpealkiri "Ilmapuu lävel" on saadud kummagi peo nime kokkuseadmisest.

Noortepeo sümbol - ilmapuu - viitab peo universaalsele ja kõikehaaravale tähendusele. Müütilise kuvandi kohaselt liidab sümboolne ilmapuu tervikuks erinevad meediumid ning ühendab maa nii taeva kui ka allilmaga. Olles X noortepeo keskne kujund, saab ilmapuust laulupidude traditsiooni väärtustaja ning on seda sobilikum, et laulupeod omakorda on ühed olulisemad eesti rahvust liitvad sümbolid.

Kogu noortepeo vältel põleb sümboolne tuli, mis süüdatakse täna õhtul esimese tantsuetenduse eel tantsupeo toimumise paigas Kalevi keskstaadionil. Tuli jääb põlema kõigi kolme tantsuetenduse ajaks. Pühapäeval kell üheksa hommikul kogunevad kõik noortepeost osavõtjad Tallinna Vabaduse väljakule, kust saab alguse värvikirev rongkäik, mis suunab osalejad ning pealtvaatajad teise peokohta, Tallinna lauluväljakule. See rongkäik viib uude kohta ka tule. Peotuli leegitseb lauluväljaku tuletornis kuni laulupeo lõpuni.

X noorte laulu- ning tantsupeost võtab osa kokku umbkaudu 3500 noort, neist 21 000 lauljat ning 7800 tantsijat. Laulupeo osas liitub lauljatega veel üle 1600 pillimehe, kes kuuluvad kokku 47 orkestrisse. Muusikakoolide õpilastest ning rahvamuusikutest moodustatud ühendorkester mängib laulupeol kooridele saateks.

Lisaks püsikavale on algaval noortepeol kavas palju uut. Nii laulu- kui tantsuosa üllatab seadete ning uudisloominguga. Osa peoprogrammist on aga traditsiooniliselt sama. Nii näiteks rõhutavad laulupeo edasikestvat iseloomu varasemast tuttavad alguse- ja lõpulaulud. Programmis on traditsioonilisena laulud "Ta lendab mesipuu poole" ja "Koit".

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing