10. august 2007 kell 7:42

Börsikommentaar: USAs oli kole päev, Aasias kohati veel koledam

USA aktsiaturul oli eile languspäev. Dow Jonesi tööstuskeskmine langes 2,8 protsenti, 13270,68 punktini. S P 500 indeks langes kolm protsenti, 1453,09 punktini. Nasdaq langes 2,2 protsenti, 2553,49 punktini.

Kukkumise veduriteks olid pangaaktsiad ja maaklerfirmade omad.

„Hirm toidab end ise,“ iseloomustas väga tabalt toimunut LPL Financial Services fondijuht Jeffrey Kleinstop Bloombergile. „See on miski mida keegi ei tea, kuid mis paistab turgu üle võtvat.“

Citigroupi aktsia hind kukkus 5,2 protsenti, 46,90 dollarini. JPMorgani aktsia hind kukkus viis protsenti, 44,17 dollarini. Investeerimispanga Goldman Sachsi aktsia hind kukkus 5,7 protsenti, 182,25 dollarini.

S P kümnest suurest allindeksist kõik langesid üle kahe protsendi.

Fannie Mae ja Freddie Mac, kelle peale väga loodeti, ei saanud luba suurendada väärtpaberiteks pakendamiseks ostetavate eluasemelaenude limiiti. President George W. Bush ütles, et enne peavad need ettevõtted end reformima.

Aasias kukkus enim Lõuna-Korea börs (4,2 protsenti). Eile tõstis sealne keskpank ootamatult baasintressi. Üle kolme protsendi on kukkunud Austraalia, India, Singapur ja Filipiinid. Üle kahe protsendi on langenud Jaapan, Hongkong, isegi Hiina, Taiwan ja Indoneesia.

Lisaks Euroopa keskpanga eilsele erakordsele raha laenamisele kommertspankadele tegid samalaadset toimingut vähemas ulatuses ka USA ja Kanada keskpank. Täna võeti Austraalia keskpangast tavapärasest kaks korda enam laenu. Ka Singapuri keskpank lubas vajadusel lisada likviidsust.

Aga ikkagi ei anna see vastust küsimusele, milline pank või pangad sattusid raskustesse ja kui palju on kellelgi mürgiseid laene-võlakirju.

Autor: 1706-aripaev

Hetkel kuum