Kodumaised tehnikaimed lisavad tööstusele värvi

Ain Alvela 30. jaanuar 2008, 00:00

Viru Keemia Grupil (VKG) oli nõukogude ajal töös veel mitu põlevkiviõli tootmiseks mõeldud 1000tonnist gaasigeneraatorit, aga tänaseks on töösse jäänud vaid üks, mis paikneb 5. generaatorjaamas.

Ülisuurte retortide asemele on tootmisse juurutatud väiksemad, sest 1000tonnise seadme käigushoidmine on väga energiamahukas ning selle töötsüklite muutmine pole nii paindlik kui väiksemate generaatorite puhul.

Eelmisel aastal lõppes 5. GGJ ajaloo teine suurem ümberehitus, kui tööst kadusid ohtlikud jäätmed nn fuusid, samuti vähenes gaasigeneraatorjaama jäätmetes - poolkoksis - orgaaniliste ühendite sisaldus.

Linnamäe hüdroelektrijaam on võimsaim veejõul töötav jõujaam Eestis, tootes rohkem elektrit kui teised jaamad kokku.

Aastatel 1922-1924 rajatud Linnamäe hüdroelektrijaam alustas tööd 17. aprillil 1924. Toona juhiti elektrivool 33 kV liini kaudu Tallinna Põhja Paberi- ja Puupapivabrikusse.

Enne, kui suur sõda Maarjamaal õigupoolest alatagi jõudis, lasid punasõdurid pärast valmimist Eesti Vabariigi kauneimaks tööstusrajatiseks tunnistatud ehitise vastu taevast. Pärast renoveerimistöid käivitas Eesti Energia Linnamäe HEJ taas 2002. aasta 10. detsembril.

"Linnamäe HEJ puhul on tegemist energeetikaajaloo seisukohast silmapaistva tehnorajatise taastamisega, mis on oluline ka taastuvenergia toodangu poolest," ütles Eesti Energia taastuvenergia ettevõtte direktor Martin Kruus Eesti võimsaima veejõul töötava elektrijaama avamise puhul.

2002. aastal pälvis Linnamäe HEJ aasta betoonehitise konkursi žürii eripreemia.

Renoveeritud jõujaama paigaldati kolm Soome firma Waterpumps turbiini koguvõimsusega 1,1 MW. Turbiinid on kompaktsed mittereguleeritavate labadega nn propellerturbiinid. Asünkroongeneraatorid asuvad ülerõhu all olevas hermeetilises kapslis, mis omakorda paikneb otse turbiinitoru sees.

Jaama töö reguleerimine käib vastavalt veehulgale turbiinide sisse- ja väljalülimisega. Maksimaalvõimsuse ajal töötavad kõik turbiinid ja miinimumvõimsuse ajal üks. Turbiinide sisse- ja väljalülimist juhib täisautomaatne programmeeritav loogikablokk.

Jõujaam on mehitamata, selle töö juhtimine toimub kaugjuhtimissüsteemi vahendusel. Linnamäe HEJ toodang on suurem kui teiste Eesti jõgedel töötavate hüdrojaamade elektrivõrku müüdav energia kokku.

Fotod: Julia-Maria Linna

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing