Nõustaja: valmistusin Sylvesteri börsileviimiseks

11. veebruar 2008, 17:56

Alta Capital Partnersi
investeerimisnõustaja Jaak Raid ütles täna Tallinna halduskohtus, et valmistus
Eesti metsahiidu Sylvesteri koos tema tütarettevõtetega börsile viima.

2002. aastal töötas Jaak Raid Hansabank Marketsis ning oli enda sõnul üks nendest nõustajatest, kes Sylvesteril firma struktuuri ümber teha soovitas. Hiljem kasvas teoks tehtud struktuurimuudatustest ja sellele järgnevast omanikevahetusest välja kuraditosin maksuvaidlust, mis nüüd kõik ühte kohtuprotsessi koondatud on.

Kolmeteistkümnest täiendavalt maksustatud Sylvesteri eksomanikust olid täna isiklikult kohtusse tulnud Margus Kohava, Kaido Jõeleht, Kuno Liblik, Janno Koplimets, Kaido Taberland, Urmas Nimmerfeldt, Mati Polli ja Toomas Mets.

Mehed kuulasid tunnistajate ristküsitlust vaikides. Lisaks investeerimisnõustajale andis ütlusi ka Stora Enso asepresident Arno Pelkonen. "Milline on teie seos maksuametiga? On (seost - toim.) või ei ole?" pinnis maksu- ja tolliameti peajurist Heili Kaares esimest tunnistajat.

"Mida te sellega mõtlesite?" imestas kohtunik ootamatu küsimuse peale. Kuuldes, et maksuametnik soovis infot, kas tunnistajal endal on maksudega probleeme olnud, nõudis advokaat Helmut Pikmets aru: "Kas seda peaks võtma nüüd ähvardusena?"

Mõned kuud enne Sylvesteri 66% aktsiate minekut Stora Enso kätte ühinesid Sylvester ja Forestex, mille tulemusel kasvas Sylvesteri aktsionäride arv 10 inimeselt 97ni. 2003. aasta algul lõpule jõudnud tehingu kogumaksumuseks oli rohkem kui miljard krooni.

Vaidlustatud maksuotsused pärinevad möödunud aasta jaanuarist, veebruarist ja märtsist. Tunnistaja Jaak Raid selgitas täna neid hindama asunud kohtunikule, et ehkki Sylvesteriga arutati mitmeid erinevaid variante, pidas tema parimaks lahenduseks vähemusosaluste koondamist emaettevõtte tasandile ning lisakapitali kaasamist börsilt.

Sylvesteri juhtidel mõlkusid sajandivahetusel peas suured projektid, ja kuna räägiti isegi tselluloositehase rajamisest ning saetööstustest lõunanaabrite juures, vajas ettevõte kindlasti täiendavat kapitali, lisas Raid.

"Peamise kokkuvõttekoosoleku käigus tutvustasime Sylvesterile ideed teha avalik pakkumine," rääkis Raid. Hansapanga töötajatest viibisid sellel koosolekul ka Erkki Raasuke, Priit Perens ja Lauri Lind. Pank tegi Sylvesteri juhtidele ka ettepaneku börsile minna ning ootas selle kohta vastust 2002. aasta sügiseks.

Sylvesteri müügist toonasele Imavere saeveski kaasomanikule Stora Ensole kuulis Jaak Raid BNSi vahendusel. "See tuli üllatusena ja pettumus oli suur, sest me lootsime seda avalikku pakkumist korraldada," kommenteeris Raid pangatöötajate meeleolu.

Eestis on sarnaseid maksuvaidlusi võidetud vähe. Samas võib tuntuimate kilda lugeda endise rahandusministri ja Tallinna ekslinnapea Tõnis Paltsu maksuvaidluse, mis lõppes kunagiste Levicomi omanike võiduga mullu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. July 2008, 07:46
Otsi:

Ava täpsem otsing