Statman: rotid on paremad investorid kui inimesed

Mariliis Pinn 12. veebruar 2008, 12:18

Santa Clara Ülikooli professori Meir
Statmani sõnul teevad inimesed kohati asjad liiga keeruliseks ja rotid, kes
tabavad asja sisu, teevad paremaid otsuseid ka näiteks investeerimisel.

Statmani sõnul kujutatakse tavaliselt ette, et investorid on nagu arvutid, emotsioonitud. „Kuid tegelikult on nad tavalised inimesed. Me teeme vigu, turul on müra- ja paanikatekitajaid. Küsimus on, kuidas keskenduda oma eesmärkidele."

Statmani sõnul tuleb kõigepealt ennast tundma õppida, teiseks teadus oma liitlaseks teha. „Õpi tundma ennast, tea oma eesmärke ja emotsioone, et sa oleks investeerimissõjas oma liitlane. Teiseks kindlusta ennast, tehes oma liitlaseks teadus sellest, kuidas inimesed käituvad ja finantsturud toimivad,“ tutvustas ta oma peasõnumit. „Vaist on meie kunst, kuid meil on vaja teadust, et vigu korrigeerida,“ lisas ta.

Statman rääkis loo, kuidas Roomas taksojuht teda 80 euroga pettis. „Ma olin vihane enda peale, tegelikult on oluline, kuidas kaotusega leppida ja sellest üle olla. Mu naine käskis mu ette kujutada, et raha kulus õhtusöögile, ja me nautisime suurepärast reisi,“ lisas ta, et oluline on kaotusega rahu teha, kuigi kahetsusvalu jääb.

Kuna maailmas on andekaid ja edukaid investoreid, peab Statmani sõnul olema ka vähe rumalamaid investoreid. „Alati reklaamitakse võitjaid, kunagi ei näe kaotajaid. Seetõttu oleme kohati ka pisut enesekindlamad, kui on põhjendatud, me oleme paremad autojuhid kui keskmised inimesed jne. Kuid kui keegi on üle keskmise, siis peab olema ka alla keskmise inimesi,“ võttis professor lihtsa tõe kokku.

Lõpuks kirjeldas ta huvitavat katset rottide ja inimestega. „Olid nupud B ja S, kus B-d vajutades oli 1/5 võimalus saada süüa ja S-i vajutades 4/5 võimalus. Rotid õppisid kähku ära, et S-i vajutades saab rohkem süüa, ja jäid nupu juurde paikseks. Inimene ei andnud nii kergesti alla, vaid proovis ikka mõlemat nuppu, et see ei saa nii lihtne olla,“ seletas Statman. „Meie intelligents töötab meie vastu, kui lihtsad asjad tehakse keeruliseks. Mõnikord piisab, kui mõelda nagu rott,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. August 2008, 18:26
Otsi:

Ava täpsem otsing