NATO hoiatas Venemaad

19. august 2008, 16:41

Täna Brüsselis erakorralisel nõupidamisel
osalenud NATO välisministrid otsustasid protestiks Venemaa sissetungi vastu
Gruusiasse kõrgetasemelised kontaktid ajutiselt peatada, vahendas Bloomberg.

„Praeguses olukorras ei saa me jätkata suhteid Venemaaga nagu poleks midagi juhtunud,” ütles NATO peasekretär Jaap de Hoop Scheffer täna pärast ministrite kohtumist.

Ta välistas NATO ja Venemaa Ühisnõukogu kohtumised „seni kuni Venemaa väed sisuliselt okupeerivad suurt osa Gruusiast”.

„Loomulikult ei kavatse me kõiki uksi sulgeda, ütles De Hoop Scheffer, kuid märkis Venemaa antud lubaduse kohta väed Gruusiast välja viia, et „praegusel momendil seda ei toimu”.

Venemaa tugevdas täna oma haaret Gruusia Mustal merel asuva Poti sadama üle, tuues sinna oma vägesid juurde. Vene vägede kontrolli all on ka Gori linn, mis lõikab riigi idaosa ära juurdepääsust Mustale merele. Umbes kolmandik riigist – kui sisse arvata ka Abhaasia ja Lõuna-Osseetia – on Vene vägede kontrolli all, ütles Gruusia valitsuse esindaja Goka Gabashvili.

„Venemaa väed peavad naasma kriisieelsetele positsioonidele,” ütles NATO peasekretär.

„Me oleme otsustanud, et ei saa jätkata nii nagu poleks midagi juhtunud,” deklareerisid NATO välisministrid tänases ühisavalduses, lisades, et „kaaluvad tõsiselt” Moskva tegevuse tagajärgi, vahendas Reuters.

USA kutsus NATO riike üles vähemalt kaaluma ministrite tasemel kohtumiste külmutamist Venemaaga, kuid Suurbritannia ja mitmed teised riigid ei soovinud dialoogi Venemaaga katkestada.

Osade Gruusia toetajate sõnul näitab konflikt, et NATO peaks Gruusia liikmeks võtma võimalikult kiiresti. USA välisminister Condoleezza Rice ütles aga esmaspäeval, et ei ole plaane praegusest ajakavast ette rutata. Gruusiale NATOsse astumise tegevusplaani andmist arutatakse detsembris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. August 2008, 19:04
Otsi:

Ava täpsem otsing