SEB: möödunud kuu finantsturgudel võttis paanika mõõtmed

06. oktoober 2008, 18:36

Möödunud kuul halvenes finantsturgude
seisund drastiliselt võttes paanika mõõtmed. Aktsiaturgudel ja teiste
riskantsemate varade turgudel müüsid investorid valimatult kõike ning paigutasid
vahendeid valitsusvõlakirjadesse või jätsid raha arvele, kirjutas SEB Panga
turuülevaates fondijuht Vahur Madisson.

“Sündmuste epitsenter asus endiselt Wall Streetil. Vaevalt olid aktsiaturud toibunud Fannie ja Freddie Mac'i peatsest maksevõimetusest ja järgnenud USA võimude poolsest päästeprogrammist kui doominoefektina hakkasid langema suured investeerimispangad -Lehman Brothers'it ei päästetud ning firma alustas pankrotimenetlust, AIG päästeti võimude poolt tema olulisuse tõttu derivatiivideturule ja Merrill Lynch oli nõus ennast kiirmüügi korras Banc of Americale maha müüma,” kirjutas Madisson.

Tema sõnul ei kinnitanud nende üksikjuhtumite lõpplahendused finantsturgudele, et halvim on möödas, mis omakorda sundis USA rahandusministeeriumit tegema seadusandjatele ettepaneku käivitada tekkinud kriisi lahendamiseks süsteemne päästeprogramm 700 miljardi dollari ulatuses.

“Kuid arvestades eelseisvaid presidendivalimisi Ühendriikides on ka poliitikutel palju kaalul, mistõttu ettepaneku menetlemine seadusandlikes organites on veninud tõrgetega. See aga suurendas veelgi investorite murelikkust ning globaalsed aktsiaturud langesid kuu kokkuvõttes ligi 15%,” nentis fondijuht.

Madissoni kinnitusel leidsid suuremad kaotused aset arenevatel turgudel eelkõige Brasiilias ja Venemaal, mis kannatavad nafta hinna languse tõttu kahanevate eksporditulude käes. Ka ülejäänud arenevate turgude aktsiaturud on saanud tugevalt kannatada, sest maailmajanduse väljavaateid on alandatud niipalju, et ka suhteliselt tugevas finantsseisus olevaid riike hakkab halvenev konjunktuur tugevalt mõjutama, lisas ta.

“Paradoksaalselt on Ühendriikide aktsiaturg kuuga kõige vähem kukkunud, mis on iseloomulik areng juba mitmed kuud ning viitab investorite usule Ühendriikide suurfirmade rahvusvahelise konkurentsivõime ning majanduse paindlikkusele kriisidega toimetuleku suhtes,” tõdes Madisson.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. October 2008, 12:18
Otsi:

Ava täpsem otsing