Foiniiklased elavad meie seas edasi

31. oktoober 2008, 20:23

Antiikaja kuulsad meresõitjad foiniiklased
elavad tänaseks vaid ajalooraamatuis. Vähemalt siiani nii arvati ja kultuuri
ning riigikorralduse seisukohalt see nii ongi. Kui aga võtta vaatluse alla
foiniiklaste geenid, siis tuleb välja, et nad pole kuhugi kadunud.

Iga seitsmeteistkümnes täna Vahemere piirkonnas elav mees on foiniiklaste järeltulija ehk siis omab sama isalt pojale pärandatavat Y-kromosoomi kui tema kauge esiisa. Y-kromosoom antakse edasi isalt pojale, naistel Y-kromosoomi ei ole. Sarnase liini emalt tütrele moodustab mitokondriaalne DNA, sest seemnerakul mitokondreid ei ole.

„Pea igas klassis Küprosest Tuneesiani peaks õppima poiss, kes on foiniiklaste järeltulija,“ ütles IBM-i ja National Geographicu ühiselt korraldatud uurimuses osalenud Daniel Platt IBM-ist. Uuringu tulemused avaldati ajakirjas American Journal of Human Genetics, kirjutas Reuters.

See uuring on osa suuremast projektist nimega Genographic, mille eesmärgiks on uurida inimeste päritolu ja liikumist läbi ajaloo. Viie aasta jooksul loodetakse koguda 100 000 DNA-proovi üle maailma, et teha selgeks, kuidas ja mis teid pidi Aafrikast pärit inimene maailma eri nurga koloniseeris.

2003. aastal pälvisid projektis osalevad teadlased tähelepanu väitega, et tervelt kaheksa protsenti Kesk-Aasia meestest on Tšingis-Khaani järeltulijad. Kogu maailma meestest moodustavad tema järglased ehk kuulsa mongolite valitsejaga sama Y-kromosoomi omavad mehed 0,5 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. November 2008, 17:52
Otsi:

Ava täpsem otsing