SEB: kinnisvara hinnalangus jätkub veelgi

07. november 2008, 14:58

SEB kinnisvara finantseerimise osakonna
juhataja Peeter Aruvaldi sõnul jätkub kinnisvara hinnalangus veelgi, kuid see
paneb kõik kokku aluse uuele kasvule.

"Aasta alguses arvasime, et umbes selle aasta jaanipäeva paiku on parim aeg kinnisvara ostmiseks ja siis algab uus tõus. Nüüd näeme, et kinnisvara hinnalangus jätkub veelgi," rääkis VII rahvusvahelisel kinnisvarakonverentsil SEB kinnisvara finantseerimise osakonna juhataja Peeter Aruvald.

Kinnisvaraturu keerulised ajab panevad Aruvaldi sõnul aluse uuele kasvule ning ta kinnitas, et kriis ei kesta igavesti. „2006. ja 2007. aasta ei kordu enam,“ lisas ta.

„On kasvanud inimeste hirm sissetulekute vähenemisele,“ rääkis Aruvald ühest võimalikust faktorist. Samuti on inimeste ebakindlust tagant tõuganud üldine arvamud, karmistunud laenupoliitikas. Aruvaldi sõnul on see vaid üks põhjus, lisaks sellele mängib kinnisvaraturul rolli laenuintressi tõus ja inimeste ootus, et kinnisvara hinnad langevad veelgi.

Aruvald ei näe enda sõnul Eesti kinnisvaraturu olukorra paranemist lähima aasta jooksul. Tema sõnul on finantseerimine raske, kuid mitte võimatu.

Ärikinnisvaras jätkubtema sõnul tõenäoliselt ülekuumenemine büroopindade sektoris, ning seda järeldas ta 2006. ja 2007. aastal väljastatud büroopindade ehituslubade pealt. Lisanduv 140 000 ruutmeetrit büroopinda tekitab olukorra, kus pakkumine ületab nõudlust 3-5 kordselt, kuid survestab rendihindu langusele nii uutes kui valmis hoonetes. „Vakantsuse määrad suurenevad,“ lisas Aruvald.

Tema sõnul on praegune majanduslik olukord tinginud vahefinatseerijate tekkimise. Need on investorid, kes on võimelised tulema oma rahaga sisse 3-5 aastaks, elama koos omanikuga üle rasked ajad ja väljuma sealt teatava omakapitali ootusega.

SEB kinnisvara finantseerimise osakonna juhataja prognoosis täna raskesse olukorda sattunud ettevõtete väljapääsuks ühinemist ning seda mitte ainult kinnisvara sektoris vaid ka mujal. Üldine majanduse jahtumine tipneb Aruvaldi andmetel 2009. aastaga ja 2010. aastal saab täheldada paranemise märke, kuid kasv ei saa olema suur.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2008, 15:37
Otsi:

Ava täpsem otsing