USAs oli riigikassal ja Fedil tuli takus

Romet Kreek 17. november 2008, 00:00

USA otsustas pumbata kapitali veel 20 panka. American Express muutus ühe päevaga pangaks (protsess, mis kestab tavaliselt kuid), et järgmisel päeval küsida abiraha.

Ega selleks palju vaeva nägema ei pea, et USA riigikassalt raha saada - selleks tuleb täita kuuest leheküljest koosnev taotlus. Isegi USA rämpshüpoteeklaenude saamisel oli rohkem paberimäärimist, kirjutas Bespoke Investment Group. Ja saabki miljardeid või kümneid miljardeid abidollareid.

Kas USAs on tõesti nii kiire päästeoperatsioonidega, et pikemat taotlust ei jõuta läbi vaadata? Neljal leheküljel on konfidentsiaalsusnõuded ja kaks külge tuleb taotlejal endal täita. Lisaks võib ühele lisaküljele - infot ei tohi pikemalt esitada - ära mahutada info ülevõtmiste, kapitalikaasamiste jms tegevuste kohta.

Selle TARP-programmi ja veel 700 miljardi dollari laialijagamisega tekkis uus pankadele külma dušina mõjunud uuendus.

Varem pidi riik osa rämpsväärtpabereid pankade bilansist ära ostma turuhinnast kõrgema hinnaga - see oleks aidanud pankadel hoida kapitali ning ei oleks neid sundinud nii suuri mahakandmisi tegema. Nüüd aga tuli rahandusministeeriumist teade, et seda kraami ei ostetagi ära, vaid raha kasutatakse hoopis tarbijate päästimiseks - auto-, õppe- ja krediitkaardilaenudeks.

Pankadel on nüüd täiendav kapitalivajadus. Miks USA rahandusministeerium ja keskpank nõnda paanitsevad? USA parlamendis abipaketti läbi surudes lubati pankadelt rämpspaberid ära osta ja siis teatati, et raha on mujale rohkem tarvis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing