BÖRS: hirmunäidik VIX languses

Mait Jüriado 15. detsember 2008, 18:54

Aktsiaturgude "hirmunäidik"
(VIX) sulgus möödunud reedel alla 60 punkti taset. See on alates septembri
lõpust esimest korda, kui näidik on terve nädala kaubelnud alla selle
taseme.

Analüütikud ning kauplejad arvavad, et põhjuseks võib olla USA autokolmiku saatuse ootamine, mis on VIXi rahulikuks sundinud, kuid mis ei tähenda veel seda, et aktsiad võiksid tõusta. Teised arvavad, et põhjus on hedge fondide hiljutises müügisurves, mis on järgi andnud. Aktsiaturud on muutunud aga viimaste nädalatega rahulikumaks, mis on investoreid pannud müüma positsioonide kaitseks optsioone ning mis omakorda kukutab VIXi.

"Kui olla aus, siis ma ei usu, et minu eluajal kukub VIX allapoole 20 taset. Või vähemalt siis mitte järgmise 10 aasta jooksul," kommenteeris kaupleja Doug Prskalo WSJle. "Kauplemismaailm on täielikult muutunud."

VIX, ehk Chicago Board Options Exchange's Volatility Index, mida teatakse kui "hirmuindeksi" all, tõuseb üldjuhul siis, kui aktsiaturgudel kisub närviliseks ning langeb siis, kui aktsiaturgudele naaseb usaldus ning aktsiad tõusevad. VIX kujuneb Standard Poor's 500 optsioonide hindade järgi, millega investorid on optsioone valmis ostma või müüma. Kui investorid näevad aktsiaturgudel kõrgemat riski, küsivad nad ka kõrgemaid optsioonipreemiaid, mis omakorda tõstab optsioonide väärtust ja seega ka VIXi väärtust. VIX võtab arvesse käesoleva ning järgneva kuu rahast väljas puttide ning callide optsioonide hinnad.

Alates 29. septembrist kauples VIX eelmisel nädalal esimest korda terve nädala allpool 60 piiri, mis võib olla märk rahulikumatest ning kindlamatest aegadest.

VIX tegi oma rekordi selle aasta 23. oktoobris 96,40 tasemel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. December 2008, 23:10
Otsi:

Ava täpsem otsing