Maksuamet: me ei eira Riigikohtu otsust

15. detsember 2008, 16:04

Info, et maksu- ja tolliamet eiras
teadlikult Riigikohtu 15.08.2006 tehtud otsust ei vasta tegelikkusele, teatas
maksuamet.

Tänases Postimehe artiklis esitati väide, et maksu- ja tolliamet esitab vaatamata kõnealuses Riigikohtu lahendis väljendatule teadlikult alusetuid nõudeid.

Järgneb maksu- ja tolliameti selgitus lühendatud kujul.

Maksu- ja tolliameti korra järgi kontrollivad ametnikud tulenevalt senise arvestussüsteemi puudustest käsitsi enne sundtäitmise korralduse koostamist võimalikke aegumise asjaolusid ja nende tuvastamisel aegunud intressid kustutatakse. Arvestussüsteemist kustutatakse aegunud kohustusi regulaarselt.

Näiteks 2006. aasta detsembris ehk pärast kõnealust Riigikohtu lahendit kustutati aegunud intresse tavalisest suuremas summas, 176 miljoni krooni ulatuses. 2007. aastal kustutati intresse 95 mln kr. Sel aastal on kustutatud aegunud intresse summas 25 mln kr.

Samuti koostati pärast Riigikohtu otsust 2007. aasta esimeses pooles ametnikele juhised, mis pidid tagama kohtuotsuse realiseerumise. Seega ei kinnita maksuhalduri praktika nii maksukohustuste kustutamise kui juhendite andmise näol pärast Riigikohtu lahendit, et Postimehes esitatud e-kiri oleks pidanud tähendama või tähendanud korraldust kohtuotsuse eiramiseks.

E-kirja keskseks mõtteks ja eesmärgiks oli juhtida maksuhalduri juhtkonna tähelepanu vana arvestussüsteemi mahajäämusele ja jätkuvale uue tulude arvestussüsteemi loomise vajadusele. Käesolevaks ajaks on maksuarvestuse süsteem kaasajastatud, järgmisest aastast hakkab uus arvestussüsteem ka kehtima.

Artikli aluseks olev e-kiri – mis on ka artikli kõrval avaldatud – on väljavõte ametnike omavahelisest suhtlusest. See e-kiri ei saa olla ametnikele õiguslikult siduv otsus või juhtnöör. Pealegi oli selle e-kirja näol tegemist kokkuvõttega koosolekust, mille eesmärk ja mõte oli juhtida tähelepanu maksukorralduse seaduse ning maksuarvestuse süsteemi kaasajastamise vajadusele ja võimalikele riskidele.

Maksuhaldur tunnistab, et ameti avaliku võlapäringu kasutamisel võib esineda olukordi, mil maksumaksjate puhul on kuvatud aegunud intressivõla olemasolu. Võlapäring intressisummat välja ei too, viitab vaid intressivõla olemasolule.

Ühtlasi palub maksu- ja tolliamet, et kliendid, kes tuvastavad, et ameti arvestus ei pea paika, pöörduksid kindlasti maksuhalduri poole olukorra lahendamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. December 2008, 16:04
Otsi:

Ava täpsem otsing