EBRD kaalub osaluse omandamist Parex Bankas

20. detsember 2008, 07:45

Euroopa Rekonstruktsiooni ja arengupank
EBRD kaalub osaluse omandamist Parex Bankas, mille likviidsusprobleemid sundisid
Läti valitsust IMFilt abi otsima.

„Oleme otsustanud kaaluda investeeringut,“ ütles panga pressiesindaja reedel. „Alustame analüüse jaanuaris,“ vahendas Financial Times.

EBRD mandaat näeb muuhulgas ette Ida-Euroopa finantssektori toetamise. Pank võiks Parex Bankas omandada ligi 25%.

Läti valitsus on Parex Bankale laenanud 200 miljonit latti ning paigutanud deposiiti 154 miljonit latti, et panka vee peal hoida. Lõppeval nädalal leppis Läti keskpank Taani ja Rootsi keskpankadega kokku ka valuutavahetus- ehk swap-tehingu 500 miljoni euro ulatuses, et toetada Läti keskpanga valuutavarusid.

Parexi uus tegevjuht Nils Melngailis on alustanud panga kreeditoridega kõnelusi enam kui 775 miljoni euro suuruse laenu refinantseerimiseks, mis pangal tuleval aastal tagasi maksta tuleks.

Läti valitsus on hakanud otsima audiitorit ja investeerimispanka, mis nõustaks Parexi müüki, kuid esmane ülesanne on panga stabiliseerimine.

Valitsus on omandanud sümboolse summa eest panga kahele asutajale Valeri Karginile ja Viktor Krassovitskile kuulunud 85% aktsiatest. Nüüd püütakse üle võtta ka ülejäänud väikeaktsionäride osalus, enne kui panga omakapitali IMFi laenu ja võimaliku EBRD investeeringuga suurendatakse. „Usalduse taastamiseks turul ja meie krediidireitingute taastamiseks on vaja rekapitaliseerida,“ ütles Melngailis.

EBRD juhtiv komitee andis neljapäeval rohelise tee investeeringuks vajalike analüüside alustamiseks. Kui need on valmis, võib võimaliku investeeringu kinnitamine toimuda veebruaris, kirjutas Financial Times.

Parexi väikeaktsionärid on panga võimaliku sundriigistamise pärast mures. East Capital, millele kuulub 4,2% aktsiatest ja Amber Trust, millele kuulub 4,6% aktsiatest, kaebavad, et on saanud justkui ultimaatumi oma osaluse müügiks. „Me oleme täiesti veendunud, et Parex pole väärtusetu,“ ütles East Capitali partner Aivaras Ambromavicius. „Emissiooni korral oleksime valmis kaaluma uut investeeringut,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. December 2008, 07:45
Otsi:

Ava täpsem otsing