Läti abipakett 7,5 miljardit eurot

19. detsember 2008, 22:14

Reedel sündis kokkulepe 7,5 miljardi euro
suurusest abipaketist Lätile, kus lõviosa langeb Euroopa Komisjoni kanda.

Euroopa Liit toetab Lätit kuni 3,1 miljardi euroga, mis on osa IMFi eestvedamisel Läti toetuseks kokku pandud 7,5 miljardi euro (117 miljardi Eesti krooni) suurusest abipaketist, teatas reedel Euroopa Komisjon.

Paketis osalevad Euroopa Komisjoni kõrval Rahvusvaheline Valuutafond, mis toetab Lätit 1,7 miljardi euroga ning Põhjala riigid Rootsi, Taani, Soome ja Norra, mille osa Läti abipaketis on kokku 1,8 miljardit eurot.

EBRD osaleb abipaketis 100 miljoni euroga, Tšehhi 200 miljoni euro, Poola ja Eesti kumbki 100 miljoni euro ning Maailmapank 400 miljoni euroga.

Finantsabi sõltub ulatusliku majandusprogrammi elluviimisest. Läti lati kurss euro suhtes jääb muutmata, teatasid reedel tehtud ühises avalduses Euroopa Komisjon ja ELi eesistuja. Sama märkis IMF reedel väljastatud pressiteates.

Laenu saamiseks kiitis Läti parlament heaks radikaalsed kulukärped, avaliku sektori palkade kärpimise 15% võrra ning eesmärgi hoida riigieelarve defitsiit tuleval aastal allpool 5% piiri SKPst. Kokkuhoiumeetmed vastavad 7%le SKPst.

Need tugevad meetmed õigustavad seda erakorraliselt suurt abi, mida Läti IMFilt saab, ütles fondi tegevjuht Dominique Strauss-Kahn. IMFi abi moodustab 1200% Läti kvoodist IMFis.

„IMFi toetusel valminud abiprogrammi eesmärk on leevendada tänaseid likviidsusprobleeme, taastada pikas perspektiivis stabiilsus ning toetada konkurentsivõimet. Programmi keskmes on ametivõimude eesmärk säilitada praegune seotud valuutakurss, andes aru, et see nõuab erakordselt rangeid poliitilisi meetmeid, millel oleks laiaulatuslik poliitiline ja ühiskondlik toetus,“ teatas IMF.

Finantsabi pakett katab perioodi 2011. a alguseni.

7,5 miljardi euro suurune abipakett vastab 33%le Läti SKPst. Võrdluiseks oli IMFi abilaen Ungarile 17% Ungari SKPst, ütles reitinguagentuuri Moody’s asepresident Ken Orchard. Lätil on rohkem lühiajalisi võlakohustusi kui Ungaril, ütles Orchard.

Pole välistatud, et Lätil tuleb oma eelarvet kärpida veelgi karmimalt, kui majanduslangus tuleb prognoositust suurem, ütles Läti peaminister Ivars Godmanis reedel pressikonverentsil. Tuleval aastal kahaneb Läti SKP prognoosi järgi 5%.

„ Jätkame Läti valitsuse julgete jõupingutuste toetamist, et majandus ümber kohandada keset globaalset finantstormi ning jätkame tihedat koostööd nii Läti valitsuse kui teiste programmis osalejatega,“ ütles Strauss-Kahn.Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. March 2009, 12:25
Otsi:

Ava täpsem otsing