Ukraina kutsub Venemaad gaasiläbirääkimistele

07. jaanuar 2009, 13:51

Ukraina president Viktor Juštšenko kutsus
Venemaad üles viivitamatult alustama läbirääkimisi gaasitransiidi taastamiseks
Euroopasse.

Venemaa presidendile Dmitri Medvedevile ja Euroopa Komisjoni presidendile José Manuel Barrosole saadetud kirjades teatas Juštšenko, et Kiiev on valmis alustama gaasiläbirääkimisi ning samuti lubas Kiiev Euroopa vaatlejad Ukrtransgazi peajaotusjaama, kirjutas RIA Novosti.

Ukraina president märkis, et on tekkinud olukorrast ülimalt häiritud ning lubas, et riik teeb omalt poolt kõik gaasitransiidi tagamiseks Euroopasse ning on selleks vajadusel valmis kasutama ka Ukraina enda gaasivarusid.

Juštšenko nimetas Euroopas gaasitüli tõttu tekkinud olukorda äärmiselt keeruliseks ja ohtlikuks ning kutsus Medvedevit üles lõpetama igasugused piirangud gaasitransiidile ja alustama kohe läbirääkimisi mõlema riigi gaasifirma juhtkonna tasandil.

Barrosole saadetud kirjas palus Ukraina riigipea protsessi täieliku läbipaistvuse ja usaldusväärsuse tagamiseks saata Euroopa Komisjoni vaatlejad Vene gaasi läbilaskepunktidesse Ukraina territooriumil, kes kontrolliksid Venemaa kaudu saabuvate gaasivoogude mahtusid. Varem on Ukraina vaatlejatest keeldunud.

Venemaa teatas vastuseks Viktor Juštšenko kirjale, et gaasi hinnaläbirääkimised Moskva ja Kiievi vahel katkesid Ukraina enda initsiatiivil.

„Tahan meelde tuletada, et läbirääkimised katkestati eelmise aasta 31.detsembril Ukraina poolt. Pärast seda on Gazpromi esindajad korduvalt kinnitanud oma valmisolekut ilma igasuguste eeltingimusteta läbirääkimisi jätkata,“ vahedas Venemaa presidendi pressiesindaja Natalja Timakova Medvedjevi sõnu.
Venemaa nõuab nüüd, et tekkinud olukorras peab Ukraina kõigepealt lõpetama Euroopale mõeldud gaasi varastamise ning viivitamatult avama transiidi Euroopa tarbijatele.

Presidendi pressisekretär kinnitas, et Gazpromil on kõik volitused läbirääkimiste jätkamiseks olemas ning tuletas ühtlasi meelde, et Ukraina võimude õigusvastase tegevuse tõttu kannatavad Euroopa riikide gaasitarbijad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. January 2009, 07:30
Otsi:

Ava täpsem otsing