Barroso: Ukraina ja Venemaa nõustusid ELi vaatlejatega

08. jaanuar 2009, 07:26

Euroopa Komisjoni president José Manuel
Barroso teatas eile õhtul, et nii Ukraina kui Venemaa andsid nõusoleku
rahvusvaheliste vaatlejate saatmisega jälgima Venemaalt läbi Ukraina kulgevaid
gaasitarneid.

Barroso kinnitas, et vaatlejate missiooni organiseerimisega juba tegeletakse ning on kriitiliselt tähtis taastada Euroopa tarbijate varustamine gaasiga, kirjutab delfi.ua.

„Vastasel juhul vaatab EL otsa väga tõsistele probleemidele. Eurooplaste jaoks ei ole vahet, kelle poolt on probleem tekitatud, kas Venemaa või Ukraina. Loeb vaid see, et Venemaalt praegu gaasi ei tule. Kui gaasitarned normaalses mahus lähiajal ei taastu, ei saa me Venemaa gaasi tarnimist praegust teed pidi turvaliseks pidada,“ nentis Barroso ja lisas, et toimuv on Euroopaga sõlmitud lepingu jäme rikkumine.

„Meil Euroopas öeldakse – lepingutingimusi peab täitma. Me oleme Venemaa jaoks suurim ning tähtsaim gaasitarbija. Ukraina teatas, et tahab seista Euroopa Liidule lähemal. Kui see on nii, ei tohiks Ukraina tekitada mingeid probleeme gaasi tarnimisel Euroopasse,“ rõhutas Barroso.

Ta nimetas mõlema poole nõusolekut Euroopa vaatlejad vastu võtta positiivseks arenguks. „Loodame, et gaasiprobleem saab kiiresti lahendatud, säilitame austuse mõlema poole vastu ja austame üheskoos ka oma kohustusi ja kokkuleppeid,“ avaldas ta lootust.

Ukraina president Viktor Juštšenko kutsus eile Venemaad üles viivitamatult alustama läbirääkimisi gaasitransiidi taastamiseks Euroopasse ning saatis Venemaa presidendile Dmitri Medvedevile ja Euroopa Komisjoni presidendile José Manuel Barrosole kirjad, milles teatas, et Kiiev on valmis alustama gaasiläbirääkimisi.

Samuti lubas Kiiev Euroopa vaatlejad Ukrtransgazi peajaotusjaama ja Vene gaasi läbilaskepunktidesse Ukraina territooriumil, kes kontrolliksid Venemaa kaudu saabuvate gaasivoogude mahtusid. Varem on Ukraina vaatlejatest keeldunud.

Eile andis Venemaa peaminister Vladimir Putin riikliku energiagigandi Gazpromi juhile korralduse peatada kõik maagaasi tarned Ukrainasse.

Ukraina oli sama päeva hommikul teatanud, et Venemaa on peatanud gaasitarned läbi selle riigi Euroopasse. Gazprom vastas, et hoopis Ukraina energiakompanii Naftogaz oli transiidi peatanud, sulgedes viimase ekspordiks mõeldud torujuhtme oma territooriumil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. January 2009, 17:52
Otsi:

Ava täpsem otsing