Tamm: ranged rahastamistingimused kisuvad head mõtted kiiva

06. veebruar 2009, 13:45

Ettevõtetele loodav 6,1 miljardi kroonine
tugipakett on kindlasti õige suund, kuid liialt ranged tingimused raha
kasutamises ei pruugi viia oodatavatele tulemustele, rääkis investeerimispankur
Rain Tamm.

„Põhimõtteliselt võttis valitsus tugipaketi väljatöötamisega õige suuna ning globaalsete arengute taustal tundub paketi maht (2,4% 2009. aasta oodatavast SKPst - toim) samuti mõistlik,“ kiitis Tamm ideed ning lisas, et toetusraha kiirelt ja sihtotstarbeliselt kasutusele võtta.

„Nagu öeldakse, on saatan peidus detailides. Liiga jäigad või ebarealistlikud tingimused raha kasutamiseks ei vii soovitud tulemusteni,“ lisas Tamm.

Plaanitud meetmete teostus on kõige kriitilisema tähtsusega, sõnas Tamm. „Näiteks tuleb läbi mõelda kõik võimalikud kitsaskohad pankade riigipoolse rahastamise puhul,“ märkis ta.

„Arusaadavalt on pankades olemas vajalik kompetents, kuid nendega tuleb saavutada kokkulepped, mis välistavad abiraha ebaotstarbeka kasutamise ning tagavad elujõuliste projektide toetamise kõigis ekspordiga tegelevates sektorites,“ selgitas investeerimispankur. Tamme hinnangul pole pangad oma tänase riskivaate tõttu huvitatud teatud eksportivate sektorite nagu ehitusmaterjalide, puidu ja mööbli tootmise rahastamisest.

Tamm ütles, et riik peaks kasutama tänast olukorda ja püüdma meelitada Eestisse ekspordivõimelisi ettevõtteid.

„Näeme ka GILDi projektide põhjal, et pangad ei laena ettevõtetele KredExi tagatisel. See viitab vajadusele suurendada KredExi haldussuutlikkust ja seda võiks teha mõne kogenud ning missioonitundega endise kommertspankuri juhtimisel,“ soovitas Tamm.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis välja töötatud eksportivate ettevõtete finantseerimise tugipakett leevendaks 1300 ettevõtte olukorda. Kuna pangad on oma laenukraanid kinni keeranud, vajavad ministeeriumi valitud tegevusalade eksportöörid tänavu umbes 5 mld krooni.

Taust:
Partsi käibelaenude abiplaan

Senine abi:
-Kapitalilaen
-Laenugarantiid
-Ekspordigarantiid

Võimalik täiendav abi:
*Laenukäenduste limiidi suurendamine 700 mln krooni võrra (800 mln-lt kroonilt 1,5 mlrd kroonini)

*Ekspordigarantiide limiidi suurendamine 2mlrd krooni võrra (1 mlrd-lt 3 mlrd-ni)

*Pangalaenude refinantseerimine

*Omakapitali laen

*Pankade rahastamine koos riigi garantiiga

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. February 2009, 06:44
Otsi:

Ava täpsem otsing