Kommentaar: Olympic, miks sa niimoodi tegid??

01. märts 2009, 19:12

Olen Olympicus pettunud. Mitte seetõttu, et
ettevõte tuli reedel välja tõenäoliselt Eesti ettevõtlusajaloo suurima
kvartalikahjumiga. Olen löödud hoopis seepärast, et meie börsi lipulaev on oma
tegelikku seisu investorite eest viimased kuud varjanud.

Kasiinooperaator rääkis endast viimati möödunud aasta novembri alguses. Olympic tuli toona välja oma börsiajaloo nigelaima kvartalikasumiga (2008. aasta III kvartalis teeniti 6 miljonit krooni kasumit), kuid teatas investoritele lohutuseks, et loodavad neljandas kvartalis aasta tugevaimat kvartalitulemust, mille peaksid tagama teises ja kolmandas kvartalis ette võetud olulised sammud tegevuse restruktureerimisest ning äritulude suurendamiseks.

See pole veel kõik. Lisaks raporteeriti, et septembris täheldas firma juba tõusutrendi taastumist, mis jätkus aga veelgi kindlamalt oktoobris, mil müügitulemused saavutasid majandusalguse eelse taseme!

Võib-olla oligi kolm kuud tagasi kõik nii roosiline ja kindlasti jäid seda palju (välis)investorid ka uskuma. Kes siis ikka tunneb ettevõtet paremini, kui mitte teda juhtivad inimesed?

Investoritele jäi see info kuni möödunud reedeni viimaseks majandusseisu paljastavaks teataks. Vahepeal on kasiinooperaator tulnud välja vaid Eesti kasiinoüksuse käibenumbriga, teatanud kasiino avamisest Slovakkias ja Hansapangaga sõlmitud laenulimiidi suurendamisest.

Ning siis tuli reedel välja 556 miljoni kroonine kahjunumber. Mulle on juba öelnud, et Eesti ettevõtluskontekstis on see niivõrd suur ja hoomamatu number, et seda ei annagi kuidagi mõista. Ütlen esmalt ausalt välja, et ühelt poolt on Olympic olnud tubli ja konservatiivne. Nad on teinud oma bilansis korraliku suurpuhastuse ja allahindluse, mida paljud pelgavad ja püüavad viimase hetkeni edasi lükata.

Aga isegi kui me arvestame kahjumist maha varade allahindluse, tütarfirmadele antud laenudest tingitud valuutakursi muutusest tulenevad megakahjumid ja muud n-n ühekordsed kulud, ei jõua me ikkagi ligilähedale Olympicu paari kuu taguste lilleliste prognoosideni või numbriteni, mida analüütikud ootasid.

Toon siia ühe näite. Investeerimispank LHV ootas Olympicu kvartalikahjumiks paar nädalat tagasi 23 miljonit krooni – tuli paarkümmend korda suurem number. Valuutakursi kahjumiks ennustati 28 miljonit krooni. Tuli kümme korda suurem number. See näitab, et analüütikud, investoritest rääkimata, olid totaalses infosulus.

Ma pean Olympicut Tallinna börsi vaieldamatuks lipulaevaks ja ma ei soovi, et välisinvestorid, kes on meisse niigi lootusi kaotanud veelgi rohkem petta saavad. Sellest tulenevalt palun olla enda (olen Olympicu väikeaktsionär) ja investorite vastu aus. Isegi kui see on esmapilgul valus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. March 2009, 17:10
Otsi:

Ava täpsem otsing