Keskpankuri kodulaenu intress 1,75%

Piret Reiljan 21. aprill 2009, 14:47

Kuna Euroopa Keskpank on intressimäärasid
alandanud, siis on alanenud ka eluasemelaenude intressid Eesti
Pangas. Praegu on kehtiv eluasemelaenu intress oma töötajatele 1,75%,
teatas keskpank.

Veel eelmise aasta lõpus maksid Eesti Panga töötajad kodulaenu eest 3,5protsendist intressi.

Eesti Panga töötajatele antava eluasemelaenu intressimääraks on Eesti Panga poolt krediidiasutustele makstav hoiustamise püsivõimaluse intress, millele lisandub riskimarginaal, kuid kokku mitte üle rahandusministri poolt kehtestatud laenuintressi alammäära. Rahandusminister kehtestas 1. aprillil laenuintressi alammääraks 3 protsenti varasema 5 protsendi asemel.

Kui Äripäev mullu detsembris Eesti Panga soodsatest laenudest kirjutas, rääkis panga pressiesindaja, et tegemist ei ole soodustusega ja laenude tingimused on võrreldavad turu tingimustega. Ta lisas, et töötajatele laenu andmine on üks osa Eesti Panga personalipoliitikast ja keskpankade tava kõikjal maailmas. Lojaalne ja professionaalne töötajaskond on Eesti Panga jaoks väga oluline.

Eesti Pangalt on eluasemelaenu võtnud umbes iga kolmas keskpanga töötaja ning kümme finantsinspektsiooni töötajat, ühe laenuvõtja kohta on keskmine laenujääk ligi 600 000 krooni.

Kodulaenu tingimuste üle saavad keskpankurid vaid rõõmustada, sest praegu, mil kommertspangad nõuavad suisa 30protsendist omavastutust, seisab Eesti Panga eluasemelaenu tingimustes endiselt buumile iseloomuliku madala omavastutuse määra võimalus: "Laenu antakse kuni 90% tagatise väärtusest."

Eesti Panga ja finantsinspektsiooni laenud tööandjalt märtsi lõpu seisuga:
eluasemelaenu 96 töötajat keskmise laenujäägiga 580 000 krooni;
tarbimislaenu 41 töötajat keskmise laenujäägiga 42 000 krooni;
õppelaenu 31 töötajat keskmise laenujäägiga 60 000 krooni.

Kodu- või tarbimislaenu saamiseks peab olema pangas töötanud vähemalt ühe aasta, õppelaenu võtmiseks vähemalt kuus kuud.

Kuni 2002. aastani ei tohtinud Eesti Panga töötajad kommertspankadest laenu võtta, sellest ajast saadik on see neile aga lubatud. Eesti Pangas töötab umbes 240 inimest.

Keskpankuritel on selliste laenutingimustega igati vedanud. Homses Äripäevas ilmub lugu sellest, et ettevõtjate hulgas on töötajatele laenu andmine erandlik, kuna seda peetakse riskantseks ja kulukaks. Äripäev on üks väheseid ettevõtteid, kes töötajatele laenu annab, intress on 11 protsenti.

Töötajatele laenu andmine oli eraettevõtetes väga populaarne eelmisel kümnendil, mil kohalik pangandus oli alles lapsekingades. Vahepealne kommertspankade laenubuum on sellise motivatsioonisüsteemi osa aga peaaegu välja suretanud.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. April 2009, 16:43
Otsi:

Ava täpsem otsing