Piret Reiljan • 19. detsember 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Eesti Panga töötajatel supersoodne tarbimislaen

Iga kuues Eesti Panga töötaja on võtnud keskpangast tarbimislaenu, mille intress on kommertspankades tavapärase 20 protsendi asemel ülisoodne - 8,5 protsenti.

Tarbimislaenud on keskpanga töötajate hulgas populaarsust kogunud just tänavu. 2005-2007 püsis tarbimislaenude jääk 1,2 miljoni krooni juures, tänavu detsembri keskpaigaks aga kosus summa 1,9 miljoni kroonini.

Keskmine tarbimislaenu jääk ühe laenaja kohta on umbes 50 000 krooni. Tarbimislaenu saab Eesti Pangas võtta kuni kaheks aastaks.

Soodsatel tingimustel saab keskpanga töötaja ka eluasemelaenu. Kui kommertspangast saab kodulaenu praegu 5-7protsendise intressiga, laenab keskpank oma töötajatele ja nõukogu liikmetele kehtiva 3,5protsendise intressiga.

Eluasemelaenu on võtnud iga kolmas keskpanga töötaja ning kümme finantsinspektsiooni töötajat, ühe laenuvõtja kohta on keskmine laenujääk 500 000 krooni.

Kodulaenu tingimuste üle saavad keskpankurid vaid rõõmustada, sest praegu, mil kommertspangad nõuavad suisa 30protsendist omavastutust, seisab Eesti Panga eluasemelaenu tingimustes endiselt buumile iseloomuliku madala omavastutuse määra võimalus: "Laenu antakse kuni 90% tagatise väärtusest."

Märkimisväärne on ka see, et kodulaenu intressi ülempiir on rahandusministri määrusega kehtestatud laenuintressi alammäär, mis tänavu oli viis protsenti. Juhtugu turgudel mis tahes, üle ministri kinnitatud alammäära Eesti Pangast kodulaenu võtnud töötaja laenuintress tõusta ei saa. Uus määr hakkab kehtima iga aasta 1. jaanuaril ja kehtib aasta lõpuni.

Eesti Panga pressiesindaja sõnul on keskpanga portfellis peamiselt varasematel aegadel välja antud eluasemelaenud ning uusi laene eriti peale ei võeta. Keegi töötajatele laenu intensiivselt ei müü ehk et selles suunas mingit survet küll ei ole, pigem on see personalipoliitiline võimalus, märks ta.

Kodu- või tarbimislaenu saamiseks peab olema pangas töötanud vähemalt ühe aasta, õppelaenu võtmiseks vähemalt kuus kuud.

Kuni 2002. aastani ei tohtinud Eesti Panga töötajad kommertspankadest laenu võtta, sellest ajast saadik on see neile aga lubatud. Eesti Pangas töötab 236 inimest.

KUIDAS KUJUNEB KESKPANGAS LAENUINTRESS?

Kodulaen

Laenu intressimääraks on krediidiasutustele makstav hoiustamise püsivõimaluse intress, millele lisandub 1,5%, kuid kokku mitte üle rahandusministri poolt kehtestatud laenuintressi alammäära.

Tarbimislaen

Intressimäär on võrreldav Eesti krediidiasutuste poolt samasugustel tingimustel väljastatavate laenude intressimääraga.

Õppelaen

Laenusummalt võetav intress on sama, mis Eestis kehtestatud riikliku õppelaenu intress (5%). Intresside arvestamine algab laenu (või selle esimese osa) väljamaksmisest.

KUI PALJU SAAB KESKPANGA TÖÖTAJA LAENU VÕTTA?

Kodulaen

Laenu suuruse otsustamisel lähtutakse tingimusest, et laenu põhiosa lineaargraafikujärgne aasta tagasimakse ei ületaks taotleja kolme põhipalka. Nõukogu liige esitab laenu taotlemisel maksudeklaratsiooni eelmise aasta tulude kohta.

Tarbimislaen

Laenu maksimaalne suurus on laenu taotleja kolm põhipalka. Nõukogu liikmele antava laenu suurus ei tohi ületada tema kolme kuu tasu. Nõukogu liikmele tema volituste viimasel aastal tarbimislaenu ei anta.

Õppelaen

LaEesti Panga töötajatele laen supersoodneenu maksimaalne suurus on 300 000 krooni. Kui laenusumma on üle 100 000 krooni, võib laenuandja laenulepingu sõlmimisel nõuda tagatist.

INTRESSID TÕUSMA EI KIPU

Eesti Panga töötajatel supersoodne tarbimislaen

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt