Keskpank: laen omadele pole soodustus

Piret Reiljan 23. detsember 2008, 12:40

Tegemist ei ole soodustusega, laenude
tingimused on võrreldavad turu tingimustega, teatas oma
töötajatele kommertspankadega võrreldes siiski tunduvalt
soodsama intressiga laenu andva Eesti Panga pressiesindaja.

Kodulaenu saab oma töötaja Eesti Pangast praegu 3,5protsendise (kommertspangas ulatuvad kodulaenu intressid 5-7 protsendini) ja tarbimislaenu 8,5protsendise intressiga (kommertspankades on tarbimislaenu intress 20 protsendi juures). Omavastutus on keskpangast kodulaenu võttes alates 10 protsendist, samas kui kommertspangad praegusel ajal alla 30protsendise omavastutuse kedagi jutule võtma ei kipu.

Kuigi Äripäev palus teemat kommenteerida Eesti Panga juhatuse või nõukogu liikmel (nõukogu esimees Jaan Männik oli eile suusatamas ja sõnas telefonitsi, et on selle teema kommenteerimiseks veel liiga lühikest aega keskpanga nõukogus olnud), koostas vastuse siiski keskpanga pressiesindaja ja see kõlab järgnevalt:

"Töötajatele laenu andmine on üks osa Eesti Panga personalipoliitikast ja keskpankade tava kõikjal maailmas. Lojaalne ja professionaalne töötajaskond on Eesti Panga jaoks väga oluline. Tegemist ei ole soodustusega, laenude tingimused on võrreldavad turu tingimustega. Sisuliselt võimaldab Eesti Pank tarbimislaenu läbi oma töötajale palga ettemaksu kuni kolme kuu põhipalga ulatuses, tagastamistähtajaga kaks aastat. Eesti Panga töötaja töölepingu lõppemisel tuleb koheselt tagastada ka tarbimislaen.

Eesti Panga jaoks on oma töötajatele laenamine olnud alati kasumlik, ainuüksi 2007. aastal teenis pank nimetatud laenude pealt 1,3 miljonit krooni intressitulu. Kõik laenud, mis Eesti Pank on oma töötajatele ja nõukogu liikmetele andnud, on tagasi saadud. Töötajatele laenamise põhimõtte ning laenude intressid kinnitab keskpanga nõukogu oma otsusega. Kuivõrd töötajatele laenu andmine on osa personalipoliitikast, on laenamine olnud võimalik ka peale 2002. aastal tehtud seadusemuudatust.

Eesti Pank on alati pannud kõigile laenuvõtjatele südamele, et laenu võttes arvestataks ka võimalike halbade aegade saabumise ning intresside tõusuga. Oma töötajate suhtes peame seda põhimõtet alati silmas. Mõistlikus mahus finantstoodete tarbimine on samas täiesti tavapärane osa majandusest ja selle vastu ei saa keskpangal midagi olla."

Kuni 2002. aastani ei tohtinud Eesti Panga ega finantsinspektsiooni töötajad kommertspankadest laenu võtta, sellest ajast saadik saavad nad aga piiranguteta turult laenata. Samas jätkab keskpank siiski oma töötajatele soodsatel tingimustel laenamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. April 2009, 14:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing