Toome tipptegijaid Eestisse

Allar Korjas 02. juuni 2009, 00:00

Majanduskriisist jagusaamiseks ei piisa ainult siseriiklikest pingutustest, vaid tuleb hankida parimaid teadmisi ja kogemusi kogu maailmast. Üks võimalus on välismaal töötavate Eesti tipptegijate tagasikutsumine.

President Toomas Hendrik Ilves tegi hiljuti ettepaneku luua programm Eestist välismaale läinud tippspetsialistide kodumaale tagasimeelitamiseks. See on vajalik algatus. Oma valdkonnas parimad kogemused omandanud aitavad siin teadmisi jagades kaasa Eesti rahvusvahelise konkurentsivõime kasvule.

Võimalused saada riigilt tuge parimate ajude tagasitoomiseks on olemas. 2008. aasta lõpul avas EAS toetusprogrammi, et aidata ettevõtteil (ajutiselt) palgata rahvusvahelise töökogemusega tippspetsialiste, kelle palgakulu käiks muidu paljudele firmadele üle jõu. Toetuse saamise eeldus on, et arendustöötaja tekitab ettevõttes arenguhüppe. Keele- ja kultuuribarjääri puudumise tõttu on siit pärit tipptegijail isegi paremad eeldused mõnele kodumaisele firmale uue hingamise andmiseks.

Arendustöötaja toetust ei saa kasutada uue müügimehe palkamiseks. Eesmärk on palgata ettevõttesse muutuste tooja, et kasvatada firma ekspordimahtu uute toodete väljatöötamise, uue tehnoloogia juurutamise või uutele turgudele sisenemisega. Toetuse mõte on tuua Eestisse tippteadmisi kogu maailmast. Seepärast nõutakse arendustöötajalt viieaastast rahvusvahelist töökogemust omal alal.

Toetussumma liigub küll otseselt palgarahana arendustöötajale, kuid tänu temale kasvavad kodumaise ettevõtte ekspordimahud. Kasvanud ekspordimaht eeldab aga uute töökohtade loomist, mis aitab pikemas perspektiivis leevendada hüppeliselt kasvanud tööpuudust. Seega aitavad arendustöötaja kaasamise toetusteks ette nähtud 210 miljonit kaudselt kaasa ka tööhõive parandamisele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing