Euroopa Keskpank intressi ei muutnud

02. juuli 2009, 14:47

Euroopa Keskpank jättis enim jälgitud
baasintressi täna rekordmadalal tasemel muutmata.

Nii nagu 60 Bloombergi küsitletud analüütikut kahe erandiga ennustasid, jäi intress euroalal 1%le. Analüütikute hinnangul ei tõuse intress sellelt tasemelt enne tuleva aasta viimast veerandit.

Rootsi keskpank üllatas täna otsusega kärpida repolaenude intressi 0,25 protsendipunkti võrra 0,25 protsendile.

Euroopa Keskpank pole seni tahtnud järgida USA, Jaapani ja Suurbritannia keskpanga eeskuju, mis on oma intressid peaaegu nulli viinud ning hakanud majanduse ergutamiseks ostma valitsuse ja firmade võlakirju.

Euroopa Keskpanga intress on jätkuvalt G7 riikide seas kõige kõrgemal tasemel. Pank on põhitähelepanu suunanud sellele, et pangandussüsteemis raha liikuma saada – kaks kolmandikku Euroopa majanduse rahastamisest langeb pankade arvele.

Läinud nädalal laenas Euroopa Keskpank pankadele madala intressiga aastase tähtajaga rekordilised 442 miljardit eurot, tehes seda lootuses, et pangad odava laenuraha firmadele ja eraisikutele edasi laenavad. Samuti on Euroopa Keskpank lubanud osta 60 miljardi euro väärtuses madala riskitasemega võlakirju.

Panga jõupingutustest hoolimata kasvasid firmadele ja eraisikutele antud laenud maikuus kõigi aegade kõige aeglasemas tempos, kuna üheltpoolt pole nõudlust ja teisalt on pangad oma laenutingimusi karmistanud.

Euroopa Keskpanga meetmed on pangandussektoris olukorra stabiliseerinud, kuid „praegu ei ole veel õnnestunud laenuraha reaalmajandusse pumbata,“ kommenteeris Bloombergile Royal Bank of Scotland Group Plc Euroopa ökonomist Jacques Cailloux. Seda aitaks saavutada ettevõtete võlakirjade ostmine.

Euroopa Keskpank prognoosib euroalal tänavu SKP langust 4,6%. Juunis langes inflatsioon euroalal esmakordselt alla nulli - Royal Bank of Scotlandi andmeil on tegemist madalaima inflatsiooniga Euroopas 1953. aastast.

Juba viitavad mõned märgid siiski sellele, et halvim võib Euroopa majanduses möödas olla. Teenuste ja tööstussektoris on langus pidurdumas ning usaldusindeksid optimistlikuma väljavaatega.

„Majanduse seis iseenesest ei sunni Euroopa Keskpanka täiendavatele meetmetele,“ ütles Unicredit Groupi ökonomist Aurelio Maccario. „Kui aga laenuturg liikuma ei lähe, tuleb Trichet’l paari kuu pärast jälle mõtlema hakata, kuidas edasi.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. July 2009, 14:49
Otsi:

Ava täpsem otsing