Kriisi õppetunnid: Vare soovitab hoida riskivaru

16. juuli 2009, 14:40

Arengufondi nõukogu juht Raivo Vare tõi
välja kolm punkti, mida võiks kriisist õppida. Esiteks arvas ta, et võimaluse
korral tuleb hoida väikest riskitagavara nagu riigireservid.

"Esiteks tuleb võimaluse korral hoida väikest riskitagavara, kuna nii ühiskonnas kui ka väga paljudel juhtudel ettevõtetes seda polnud ning seda raskem on kriisi taluda," sõnas Vare.

Ta lisas, et oleks hea, kui on natukegi tagavara nagu riigireservid. "See on meid oluliselt paremini edasi aidanud kui lätlasi – muidu oleks meil Läti olukord juba kohal. See kehtib nii riigi kui ka ettevõtjate kohta."
Raivo VareRaivo Vare
Teiseks see, et kui on juba näha, et ümbrus igal pool põleb, siis pole põhjust loRaul Meeota, et meie väikene maatükike jääb sellest puutumata. Selline lootus, et mul veel läheb hästi küll ja veab välja, on vale, märkis ta.

"Kolmandaks see, et kriis paneb uuesti mõtlema, et vanamoodi ei saa, tuleb üritada uutmoodi. Kriitilise pilguga tuleb vaadata kulusid ning kuidas neid optimeerida, seejuures kaotamata võtmekompetentsi. Inimene, kes mõtleb ainult, kuidas praegune olukord üle elada, ei muretse, mis pärast saab. Püüda meeles pidada, et veel tuleb ka "pärast", ka see on üks õppetund," rääkis Vare.

Tema sõnul toimuvad kõik liigutused suurtes protsessides karjainstinkti põhimõttel. "Ja tegelikult väga sarnase kõvera järgi: esialgu eitatakse, pärast kardetakse ja lõpuks ollakse lootusetud või ehmunud. Võimaluse korral tuleks seda karjainstinkti vältida ja katsuda olla sammukene ees. Kui teed nii nagu kõik teised, siis on juba hilja – see on õppetunni nimi."

Vare lisas, et kriisieelset mudelit ei ole võimalik korrata ja kes seda üritab, kõrbeb, ja siis juba lõplikult.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. July 2009, 14:45
Otsi:

Ava täpsem otsing