Läti valitsuse eelarvekärped ei täida IMFi nõudmisi

21. september 2009, 10:16

Nädalavahetusel Läti valitsuse
erakorralisel istungil kokku lepitud eelarvekärped ei ole piisavad, et täita
IMFi ja Euroopa Komisjoniga sõlmitud abilaenu tingimusi.

Valitsus kinnitas laupäeval küll 2010. aasta kulukärped 275 miljoni lati (6,1 miljardit krooni) suuruses mahus, mis aga pole rahandusministri Einars Repše sõnul välisdoonoritele antud lubaduste täitmiseks piisav – vaja on täiendavat kokkuhoidu veel vähemalt 100 miljoni lati (2,2 miljardi krooni) ulatuses.

Välisdoonoritega on kokku lepitud, et 2010. aasta eelarves tuleb Lätil kulusid kärpida või makse tõsta kokku summas 500 miljonit latti (11,1 miljardit krooni) ning et eelarvedefitsiit ei tohi ületada 8,5% SKPst. Samuti oli kokkuleppes selge sõnaga kirjas, et Läti tõstab kinnisvaramaksu, mida aga Läti seim läinud nädalal isegi arutada ei võtnud. Samal päeval, kui parlament maksuplaani tagasi lükkas, hoiatas Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaquin Almunia, et Lätil tuleb kokkuleppest kinni pidada.

Kuni läinud laupäevani oli Läti valitsuse plaan, et nõutud 500 miljonist latist saadakse 90 miljonit kokku uutest maksudest, 410 miljoni võrra tuleb aga kulutusi kärpida. Laupäeval sündinud kokkuleppe järgi otsustas valitsus aga kärpida kulusid vaid 275 miljoni lati võrra. Täiendavad 49 miljonit latti laekub tulumaksu baasi laiendamisest. Puudujäävad 179 miljonit latti peaks aga peaminister Valdis Dombrovskise sõnul tulema juba tänavu käivitatud kokkuhoiumeetmetest – pensionide, toetuste ja palkade vähendamisest ning struktuurireformidest, kirjutab tänane Biznes Baltija.

Rahandusminister Einars Repše pole aga peaministriga nõus, väites, et eelarvet tuleb kärpida vähemalt 450 miljoni lati võrra. Tänaseks juba käivitunud kokkuhoiumeetmed vähendavad aga tuleval aastal kulusid vaid 76 miljoni, mitte 176 miljoni lati võrra. Rahandusministeerium ei ole valitsusega ühel meelel,“ ütles Repše. „Kulude kärpimine 275 miljoni lati võrra ei ole piisav, et eelarvedefitsiit alaneks 8,5%le SKPst,“ tsiteeris leht Repšet.

Läti tuleva aasta eelarve lähtub eeldusest, et riigi SKP kahaneb tuleval aastal 4%, hinnad langevad 3,5%, keskmine palk alaneb 8% ning tööpuudus kasvab veel 2,9% võrra. Riigieelarve tuludeks on plaanitud 3,671 miljardit latti (81,7 miljardit krooni), mida on 365,1 miljoni lati (8,1 miljardi krooni) võrra vähem kui tänavu.

Läti valitsus plaanib 2010. a riigieelarve eelnõu parlamendile esitada sel kolmapäeval.

Läti keskpanga juht Ilmars Rimsevics hoiatas negatiivsete tagajärgede eest, mis lubatustest taganemine kaasa tooks. „Mul on kahju, et me ei õpi vanadest vigadest ning astume jälle sama reha otsa mis kevadel,“ ütles ta ajalehele Diena. Selline käitumine määrib Läti mainet, võib muuta laenuraha kallimaks ning vähendada investeeringuid.

Volinik Almunia on lubanud lähinädalatel Lätit külastada, et poliitikutega ise kohtuda.

„Läti poliitikud on tihti olnud võimetud raskeid otsuseid tegema ilma välise sekkumiseta,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Läti ülikooli politoloogia professor Nils Muiznieks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. October 2009, 10:45
Otsi:

Ava täpsem otsing