Ministeeriumid salastavad osa avalikust teabest

23. september 2009, 06:52

Andmekaitse inspektsiooni (AKI) seire annab ministeeriumide
tegevuse läbipaistvusele hävitava hinnangu. Paljude teiste etteheidete seas
ilmneb, et riigiasutused ei vaevu veebi riputama isegi koosseisu nimestikke,
rääkimata palga- ja kontaktandmetest.

Sestap kogunevadki ministeeriumide ja riigikantselei kommunikatsioonivaldkonna inimesed ning andmekaitse inspektsiooni esindajad eesotsas peadirektor Viljar Peebuga täna Stenbocki majja, et arutada, kuidas hakkama saada juba kaheksa aastat kehtinud avaliku teabe seadust eiramata.

Andmekaitse inspektsiooni peadirektor Viljar Peep ütles, et on kaebuste ja iseenda tähelepanekute põhjal teinud üldistuse - seaduse täitmine lonkab. "Asutuste rakenduspraktika on muutunud liiga kirjuks ehk passiivsest kaebusepõhisest järelevalvest jääb selgesti väheks," nentis andmekaitsja.

Juba tänavu märtsis teatas Peep korralises ettekandes riigikogu põhiseaduskomisjonile ja õiguskantslerile, et avaliku teabe seadus jätab ametnikele liiga suure kaalutlusõiguse.

Veebiküljed liiga keerulised
"Seaduse paragrahv 12 lõige 42 - dokumendiregistris ei avalikustata isikuandmeid sisaldavaid dokumente, kui avaldamise kohustus ei tulene seadusest - tähttähelisel tõlgendamisel võiks jätta dokumendiregistris avalikustamata suurema osa dokumentidest. Asutused rakendavad isikuandmete kaitseks abinõusid väga erinevas ulatuses," kritiseeris andmekaitsja.

Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp ütles, et tema on üldjuhul riigiametite veebikülgedelt info kätte saanud, kui täpselt teada, mida otsid. "Pigem on probleem kohalike omavalitsustega, kust info leidmine näiteks detailplaneeringute kohta on raskevõitu," lisas ta.

Tema sõnul on ministeeriumides enamasti palju osakondi ja konkreetse inimese kontakte on vahel väga raske leida. "Peab olema tohutult aega, et ministeeriumide kodulehtedel olevat kogu infot läbi töötada ja ära kasutada," märkis Potisepp. "Soovitus võiks olla ühene - kui uuendada, siis kasutajale lihtsamaks," arvas ta.

Majandusministeeriumi avalike suhete osakonna nõuniku Kunnar Kuke sõnul selgitati seiret tehes, et eesmärk on töötada välja konkreetsed juhised, kuna praegu on olukord ministeeriumides erinev. "Võtame AKI ettekirjutusi tõsiselt ning oleme juba AKI ettekirjutusi ka täitnud," ütles Kukk.

Loe täispikka artiklit Äripäeva paberlehe veebipeegeldusest siit, mille lugeja peab olema Äripäeva tellija. Võimalik on paberlehe lugusid veebist lugeda ka päevapiletiga, mida saab osta siit.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. November 2009, 10:23
Otsi:

Ava täpsem otsing