Lepingu lõppemisel hävitada

Piret Luiga 16. november 2009, 00:00

Turustaja ja tarnija vahelise eksklusiivse turustussuhte lõpetamisel on mõlema poole jaoks oluliseks teemaks see, mis saab lepingu lõppemisel turustaja laovarust.

Laovaru all tuleks mõista neid tooteid, mis turustaja on tellinud lattu selleks, et ta suudaks tagada territooriumil toodete turustaja ja esindajana sujuva jooksva tarne. Laovarumahud lepitakse tavaliselt kokku turustuslepingus, kuna tarnija on huvitatud turustaja paindlikust müügitegevusest ja perioodide peale ühtlaselt jaotunud tellimismahtudest.

Loomulikult sõltub laovarude maht ja korraldamise loogika sellest, milliste toodetega on tegemist. Toidukaupade ja tarbekaupade turustamisel on erinevad laovaru korraldamise põhimõtted. Siiski ühendab kõikide toodete laovarusid üks tunnus - turustuslepingu lõppemisel satub laovaru tarnija ja turustaja vahelise arvete klaarimise tulipunkti.

Pooltel on igati mõistlik turustuslepingu lõppemise puhuks kokku leppida laovaru saatus. Võib sätestada, et tarnijal on õigus laovaru tagasi osta, või hoopis kokku leppida, et tal on tagasiostmise kohustus.

On selge, et esimene variant on tarnijale valikuvõimaluse tõttu kasulikum, teine tavaliselt turustajale lihtsam.

Reguleerida tuleks tagasiostutingimused nagu tagasiostetava laovaru nõutav seisukord, hind ja transpordikulude kandmine.

Kui laovaru jääb turustajale, siis oleks vaja kokku leppida viis, kuidas turustaja selle realiseerib, ilma et tema müügitegevus turustuslepingu järgselt perioodil segaks tarnija ja tarnija uue eksklusiivse koostööpartneri tegevust territooriumil.

Lepingus võib sätestada mõne kuu pikkuse realiseerimisperioodi, mille jooksul turustajal on õigus tooteid müüa laovarust lahtisaamiseks veel pärast turustuslepingut.

Ekstreemsemad kokkulepped näevad ette, et turustaja peab laovaru pärast sellise realiseerimisperioodi lõppu hävitama. Hävitamise kohustus ei ole mõistlik ja pooled võiksid algusest peale niisuguses lahenduses kokku leppida, mis ei paneks turustajat sellisesse seisu.

Lepingu lõppemisel tekkivaid kõiki halbu stsenaariume ei oska keegi täpselt ette näha. Küll aga tasub mõelda, milline on äri jaoks halvim stsenaarium. Kui vähegi võimalik, siis ka laovaru küsimuses.

"Lepingu lõppemisel laovaru hävitada" on ilmselt kohustus, mida turustaja täitaks väga raske südamega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing