Koit Brinkmann • 16. juuni 2010 kell 4:59

Meelis Lao firma vahetas omanikku

Aastaid maksuametiga vägikaigast vedanud Valga ettevõtja Raivo Paala omandas Meelis Laolt firma ML Investeeringute OÜ, millega Lao sööstis paari aasta eest komeedina Äripäeva rikaste TOPi.

Paala sõnul on paarikümne miljoni kroonise maksuvõlaga firma omandamise taga soov tõestada kohtus, et maksuamet on rikkunud inimõigusi. Ettevõte oli vahepeal paar nädalat Oliver Vainola oma, siis muudeti nimi Inimõiguste Kaitse Büroo OÜks. Paala ütlusel on selline nimi asjade loogiline jätk, kuna ta võib enda kogemusest väita, et Eestis pole inimõigustega asjad kõige paremad.

"Usun sõna jõusse. Kuigi pole vahet, kas inimõiguste eest seisab ML Investeeringute OÜ või Inimõiguste Kaitse Büroo, siis olgem ausad, viimane tundub õigem," selgitas ta. "Loodan, et ka ametnikud saavad selgemalt aru, et põhiõigused on vääramatud väärtused," lisas Paala.

Tema sõnul on Laole kuulunud firma maksuvõlad tekkinud tema OÜga Gillion tehtud tehingutest ning ta püüab kohtus tõestada, et käibemaksu arvestamise süsteem on Eestis vigane.

ML Investments Group esitas fiktiivseid arveid

2007. aastal tuvastas maksuhaldur 6,9 miljoni kroonise maksupettuse, kus ML Investments Group üritas riiki petta fiktiivsete arvetega. Mullu septembris ei võtnud riigikohus Lao firma esindaja kaebust arutusele ning jõustus Tallinna halduskohtu otsus, mille kohaselt peab ML Investments Group riigile täiendavalt tasuma käibemaksu ja tulumaksu.

"Ma sooviks oma aega produktiivsemalt kulutada ja äriga tegeleda," põhjendas Meelis Lao oma firma omanikuvahetust. Tema sõnul on riigiametnikud selles asjas seadust hinnanud subjektiivselt.

Paala sõnul tunneb ta Laod juba aastaid ning koos asutasid nad ka sihtasutuse Euroopa Sotsiaaluuringute Instituut. "Jäime oma tegemiste ja plaanidega umbes aasta hiljaks, kuid meie põhimõtted saavad Inimõiguste Kaitse Büroo kaudu ellu viidud. Leian, et nii on ka ausam. Ise teen, ise vastutan," selgitas ta.

2008. aasta Äripäeva Rikaste TOPi avades pidid paljud pikali kukkuma, kui nägid 27. kohal Meelis Lao nime. Mehe varanduse väärtuseks arvutati kokku 1,28 miljardit krooni. Majandusaasta aruanne näitas, et finantskonsultatsioonide ja -investeeringutega tegeleval ML Investeeringute OÜ-l oli nõudeid ja ettemakseid 370 miljoni krooni ning kohustusi 149 miljoni eest. Ettevõtte vaba omakapital ulatus 225 miljonini. Suur osa käibest saadi Küprose firma nõustamisest seoses Venemaa naftaprojektidega. Mullust aruannet veel avaldatud pole.

Võitlus maksuametiga käib juba 1990ndate lõpust

Kas sadade miljonite kroonide eest nõudeid liikusid koos ettevõttega uuele omanikule, ei soovinud asjaosalised ütelda.

Paala võitlus maksuametiga pärineb 1990ndate lõpust, kui tema ettevõte Transoil Service sattus seoses kahtlusega suuremahulises käibemaksupettuses maksuametnike huviorbiiti. Pettust revisjon ei avastanud. Üle aasta olid ettevõtte varad arestitud ning Paala väitel hävitas see firma. Tollest ajast peale käib Paala riigiga kohut inimõiguste rikkumise lõpetamiseks.

Praegu leiab tema osalusega Rosneft Eesti OÜ riigi suurimate maksuvõlglaste hulgast.

NUMBER

• 19,6 miljonit krooni on Inimõiguste Kaitse Büroo OÜ riigile võlgu, sh maksuvõlg 13,38 miljonit krooni ja intressivõlg 6,18 miljonit krooni.

 

 

Hetkel kuum