Sirje Rank • 15. juuli 2010 kell 10:05

Slovakkia lõpetas vastuseisu euroala kriisipaketile

Slovakkia valitsus nõustus toetama mai alguses euroala võimalike hädaliste toetuseks loodud abimehhanismi, mille eesmärk on peatada võlakriisi levik.

Kogu paketi suurus, milles osaleb ka IMF, on 750 miljardit eurot. Liikmesriikide osa moodustab sellest 440 miljardit eurot.

Agentuur Bloomberg vahendas, et 12. juuni valimistel võimule tulnud peaminister Iveta Radicova valitsus andis täna abimehhanismile rohelise tule. Valimiskampaanias oli peaministri partei abipaketis osalemise vastu ning veel selle nädala algul arutas Radicova võimalikke eritingimusi Slovakkiale – euroala vaeseimale riigile – Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barrosoga.

„Täielik üksmeel abipaketi osas on Euroopa Liidu liidritele väga oluline,“ kommenteeris Danske Banki arenevate turgude peaanalüütik Lars Christensen. „Kui Slovakkia oleks oma nõudmistega liiga kaugele läinud, oleks see sisuliselt tähendanud seda, et „meie klubisse ei kuulu“. Teised euroala riigid oleksid Slovakkia elu koostööst keeldumise eest kibedaks teinud.“

Teisipäeval kohtus Radicovaga ka eurogrupi juht Jean-Claude Juncker, et mõjutada teda abimehhanismile allkirja andma. Slovakkia osa abipaketis on 1% ehk 4,4 miljardit eurot.

Samas soovitas Slovakkia valitsus parlamendil tagasi lükata osalemise Kreeka abipaketis, mille kogumaht on 110 miljardit eurot. Slovakkia osa selles on 816 miljonit eurot, vahendas Bloomberg.

Hetkel kuum