Sirje Rank • 12. juuli 2010 kell 6:39

Slovakkia pidurdab euroala kriisifondi käivitumist

Euroala uusima ja vaeseima liikme Slovakkia valitsus pole veel oma allkirja andnud mai algul euro toetuseks loodud 750 miljardi euro suurusele kriisiabi fondile, pidurdades selle käivitumist.

Täna kohtub Slovakkia uus peaminister Iveta Radicova Brüsselis Euroopa Komisjoni presidendi José Manuel Barrosoga, et põhjendada oma riigi seisukohti, kirjutab Wall Street Journal.

Komisjoni pressiesindaja Amadeu Altafaj Tardio sõnul loodab komisjon, et Slovakkia austab oma kohustusi euroala liikmena. Abimehhanism pidi käivituma juuli algusest, kuid toppab praegu Slovakkia allkirja taga.

Analüütikute sõnul võib üksmeelse toetuse puudumine saata turgudele uue negatiivse signaali, seades küsimärgi alla euroala liikmesriikide valmisoleku üksteist aidata, kirjutab leht.

Slovakkia osalus abipaketis oleks 4,4 miljardit eurot.

Läinud nädalal ütles peaminister Radicova, et Slovakkia ei taha abimehhanismi blokeerida, kuid soovib kõnelusi Slovakkia osalemise tingimuste, panuse suuruse ja muude detailide üle.

Osaluse Kreeka toetuseks kokku pandud 110 miljardi euro suuruses abipaketis kinnitas veel Slovakkia eelmine valitsus.

Slovakkia on püüdnud riigi rahaasjad korras hoida hoolimata majanduslangusest, mis mullu küündis 4,7%le. Uus valitsus on seadnud eesmärgiks eelarvedefitsiit kolme aastaga uuesti euronormi saada – praegu küünib see 7%-le SKPst.

Hetkel kuum