20. juuli 2010 kell 16:17

Hiinast saanud maailma suurim energiatarbija

Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) sõnul on Hiina mööda läinud USA-st ja tõusnud maailma suurimaks energiatarbijaks.

Pariisis baseeruva agentuuri sõnul võrdus Hiina 2009. aasta energiatarbimine 2,265 miljardi tonni naftaga, samas kui ameeriklased kulutasid sama ajaga energiat 2,169 miljardi tonni nafta väärtuses, vahendab AP. Agentuur arvestas energiatarbimise alla kõik erinevad energiallikad õlist ja kivisöest kuni tuule- ja päikseenergiani.

Kuigi sellist arengut oli oodata, siis tegelikkus on prognoositust märksa kiiremini kätte jõudnud. Antud uudis lisab pinget Hiinale kliimakõnelustel, kes on varem arenenud riikide poole agaralt näpuga näidanud, kuid võib nüüd ise süüdistuste osaliseks saada.

IEA statistika kohaselt on Hiina energiatarbimine enam kui kahekordistunud vähem kui kümnendiga - aastal 2000 vajas riik 1,107 miljardi tonni nafta väärtuses energiat. Eelkõige on energiavajadust suurendanud üha kasvav ja ning rikastub elanikkond ning majanduskasv, mis käesoleva aasta esimeses kvartalis oli 11,9 protsenti.

Kuigi Hiina on energiatarbimise kogumahult tõusnud esimeseks, siis keskmine hiinlane kulutab võrreldes arenenud riikide elanikega endiselt vähe energiat. Per capita kulutab Ameerika Ühendriigid ikkagi viis korda rohkem energiat kui Hiina, sõnas IEA peaökonomist Faith Birol AP-le.

Kuigi Hiina võiks olla meelitatud uuest tiitlist, siis Peking on IEA andmeid kritiseerimas. Hiina Riiklik Energiaadministratsioon (HREA) ei taha kuidagi andmetega nõustuda.

"IEA andmed Hiina energiatarbimisest on ebausaldusväärsed," sõnas HREA ametnik Zhou Xian. "Agentuur endiselt ei mõista Hiina pingutusi energiatarbimise ja emissioonide vähendamiseks. Riik arendab väga agressiivselt alternatiivsete energiaallikate kasutuselevõttu."

HREA toetub enda avalduses Hiina Riiklikule Statistikaametile, kelle andmetel võrdus riigi energiatarbimine läinud aastal 2,132 miljardi tonni naftaga, mis on IEA arvust üle 100 miljoni tonni võrra väiksem. 

IEA peaökonomisti Biroli sõnul kasutas agentuur 2009. aasta statistikat koostades samu allikaid ja metoodikat nagu alati, mis tema sõnul on vastavuses viimasel kümnendil valitsenud trendiga.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum