Katre Pilvinski • 26. juuli 2010 kell 6:47

Enamik fondivalitsejaid mullu kahjumis

Suurem osa fondivalitsejaist lõpetas eelmise aasta kahjumiga, kuid Avaron Asset Management ja SEB Varahaldus suutsid kasumit kasvatada mitu korda.

SEB Varahalduse 2009. aasta majandusaasta aruandest selgus, et ettevõtte kasum kasvas 99 protsenti, 76,5 miljoni kroonini. Aasta varem teenis fondivalitseja 38,5 mln kroonise kasumi. "Ei saa öelda, et me 2009. aastat oleks väga optimistliku noodiga alustanud ja esimeses kvartalis läksidki ettevõtte tulemused kriisi tõttu ikka veel hoogsalt allamäge," tõdes SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing mulluseid tulemusi kommenteerides.

"Hea tulemuse saavutamisel mängis rolli turgude, eriti aga Ida-Euroopa aktsia- ja võlakirjaturgude tugevus ning meie suhteliselt head investeerimistulemused võrreldes konkurentide ja indeksitega," lisas ta.

Ümberkorraldused tõid kokkuhoiu

Kunsingu sõnul aitas teiseks palju kaasa ka kulude kokkuhoid ja töö ümberkorraldamine, mille tulemusena koondati varem erinevates riikides hajusalt paiknenud Ida-Euroopa meeskonnad Tallinna.

"2010 esimene poolaasta on olnud ootuspärane, mullust tulemust ületame, kuid küsimus on võrdlusbaasis - mullu oli esimene poolaasta äärmiselt nõrk, eriti just esimene kvartal. Kuna teine poolaasta oli 2009. aastal seevastu väga-väga tugev ning antud hetkel on olukord turgudel pigem heitlik, siis on eelmise aasta tulemuse kordamine sellel aastal päris keeruline," nentis Kunsing.

Avaron kosus kolmekordseks

Avaron Asset Management 2009. majandusaasta aruandest selgus, et ettevõtte kasum kasvas kolm korda 1,5 mln kroonini. Varahaldusfirma Avaron juhtivpartner Kristel Kivinurm-Priisalm tõdes, et 2009 oli neile edukas aasta. "Ettevõtte hallatavate varade maht kasvas aasta jooksul 2,5 korda ning ületas ühe miljardi krooni piiri. Ka 2010. aasta esimese poolaasta arengud on ettevõtte jaoks olnud positiivsed – kasvanud on nii hallatavate varade maht kui ka kasum," nentis ta.

Ta rääkis, et praegu haldavad nad üle 1,3 miljardi krooni Eesti eraisikute ja Euroopa professionaalsete investorite varasid. Esimese kuue kuu netokasum ületab kogu eelmise finantsaasta kasumit.

"Tänu investorite huvi kasvule areneva Euroopa regiooni vastu on kasvanud oluliselt Avaroni hallatavate varade maht ning seetõttu paranenud ka Avaroni majandustulemused," ütles Kivinurm-Priisalm.

"Varade mahu kasvu taga on investorite usu taastumine areneva Euroopa piirkonna aktsiaturgude vastu. Kui 2008.-2009. aasta alguses arvasid investorid, et Euroopa Liidu uued liikmesriigid lähevad "pankrotti", siis eelmise aasta suvest on investorite "armastan-vihkan" suhe vihahoost muutunud neutraalseks," märkis Kivinurm-Priisalm.

"Regiooni ettevõtete kulubaas on valuutade euro suhtes nõrgenemise ja deflatsiooni tõttu oluliselt langenud, muutes regiooni eksportijad ja tööstusettevõtted jälle väga konkurentsivõimeliseks eurotsooni turgudel," sõnas ta.

Rämpsvõlakirjafond sõi Swedi fondide kasumi

Kui SEB Varahaldus teenis mullu 76,5 miljoni krooni suuruse kasumi, siis suurima turuosaga Swedbank Investeerimisfondid jäi mullu umbes sama suure summaga miinuspoolele – kahjumiks kujunes 74,6 miljonit krooni.

"Tulemusi mõjutas ikkagi väga jõuliselt Private Debt Fondi (PDF) oskute ümberhindlusest tekkinud kahju kompenseerimine pensionifondi osakuomanikele. Kahjumisse jäime ühekordse erakorralise kahju kandmise tõttu," rääkis Swedbank Investeerimisfondide juht Agnes Makk. Tema sõnul ei suutnud keegi nii suurt finants- ja likviidsuskriisi ette näha.

Maki arvates PDFiga seonduv selle aasta tulemusi ei mõjuta. "See on mullune teema ja pensionifondid enam PDFis osalised ei ole juba alates möödunud aastast. Tegeleme fondi likvideerimisega. Nii et pensionifondidele PDF mingisugust mõju praegu enam kuidagi ei avalda."

"Meie finantsprognoosid ja praegune poolaastatulemus indikeerib, et lõpetame selle aasta kasumiga," märkis Makk.

Hetkel kuum