Sirje Rank • 29. august 2010 kell 8:02

Mis maksunõu sai Barack Obama?

Lõppeval nädalal andis USA Föderaalreservi endise juhi Paul Volckeri juhitud komisjon president Barack Obamale üle ettepanekud maksusüsteemi reformimiseks.

Keset valimisaasta võitlusi maksude ja defitsiidi üle on raporti eesmärk debatti suunata. „See on pigem soojendus kui mäng ise,“ ütles agentuurile Bloomberg Washingtoni maksupoliitika uurimisinstituudi kaasdirektor William Gale. „Kongress peab esmalt tahtma nendesse teemadesse tõsiselt süvenda, selle asemel, et kasutada makse lööklauseteks ja valimiskampaania materjaliks. Praegu ei näe ma mingit huvi selleks tõsiseks raskeks ettevõtmiseks.“

Ühe viisina, kuidas kärpida ettevõtte tulumaksu ilma valitsusi tulusid vähendamata, pakub Volckeri komisjon välja maksubaasi laiendamise. Praegu jääb ligi pool USA firmade äritulust ettevõtte tulumaksuga maksustamata.

Ettepanek on maksustada ettevõtte tulumaksuga kõik ärid, millel on ettevõtte tunnused – börsil noteeritud aktsiad, teatud piiri ületav käive või varad, suur hulk aktsionäre.

Komisjon soovitab kaaluda ka maksustatavast tulust laenuintresside mahaarvamise võimaluse piiramist. See täidaks kaks eesmärki – laiendaks maksubaasi ning vähendaks maksuseadustesse sisse kirjutatud diskrimineerimist, mis praegu eelistab laenurahaga rahastamist omavahenditest finantseerimise arvel.

Komisjon esitas ettepanekud ka kapitalitulu maksustamiseks, üksikisiku tulumaksusüsteemi lihtsustamiseks ning maksudest kõrvalehoidmise vähendamiseks.

Muuhulgas soovitatakse kasutusele võeta eeltäidetud deklaratsioonid, mis teeksid 60 miljoni USA maksumaksja elu oluliselt lihtsamaks.

2008. aastal kulutasid ameeriklased maksukoodeksi keerukuse tõttu föderaalsete maksudeklaratsioonide täitmiseks enam kui 21 tundi ja 140 miljardit dollarit. 60% ameeriklastest on palganud kellegi teise oma maksudeklaratsioone täitma.

Maksudest kõrvalehoidmise tõttu jääb Valge maja endise eelarvedirektori Peter Orszagi hinnangul aastas laekumata vähemalt 300 miljardit dollarit maksutulu.

 

 

Hetkel kuum