Indrek Kald • 9. september 2010 kell 12:48

Eesti reastab firmad vastutustundlikkuse järgi

Täna käivitus vastutustundliku ettevõtluse indeksi projekt, mida koostavad majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, EBSi Eetikakeskus ja Äripäev.

"See on vajalik konkurss nii ettevõtetele kui Eesti ühiskonnale laiemalt. Ettevõtlus ei ole kunagi üksnes kasumi teenimine, vaid omab alati suurt sotsiaalset mõju, mõju keskkonnale jne," ütles majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts. "Ettevõtjate jaoks on oluline näha numbrite taga oma tegevuse laiemat pilti. Kutsun ettevõtteid selles projektis osalema," lisas ta.

Vastutustundliku ettevõtluse indeksi eesmärk on aidata ettevõtetel hinnata oma tegevuse ühiskondlikku, keskkondlikku ja majanduslikku mõju ning vastavaid arenguvõimalusi. Indeksi küsimustiku täitnute tulemused avaldatakse Äripäeva TOPis pingereana. Küsimustik jääb ettevõtetele täitmiseks avatuks 28. septembrini, osalemine on tasuta.

Indeksis piisavalt punkte kogunud ettevõtete avalikule tunnustamisele aitab sel aastal esmakordselt kaasa ametlik kvaliteedimärgis, mida vastutustundlikud ettevõtted järgneva aasta jooksul kommunikatsioonis kasutada võivad.

Pingerida võimaldab indeksi eestvedajate sõnul huvirühmadel muuhulgas selgitada, kas ja kuidas on ettevõtete vastutustundlikkus seotud majandusliku eduga.

"Pakume indeksis osalevatele ettevõtetele võimaluse oma tegevust hinnata ning võrrelda oma tulemusi teiste ettevõtetega. Tarbijatele ja investoritele peaks indeks andma mõtteainet, keda oma valikutega toetada," selgitas Marko Siller Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumist.

Swedbanki ühiskondliku vastutuse valdkonna juhi Maris Ojamuru peab indeksi suurimaks väärtuseks tagasisidestamist. "See antakse Eesti mõistes kõrgeimate asjatundjate poolt, mis omakorda on väärtuslikuks sisendiks mõtteviisi veelgi edukamaks integreerimiseks," rääkis ta. "Kindlasti annab indeksi koostamine ka suure tõuke jätkusuutliku äritegevuse kontseptsiooni laiemaks levikuks Eesti ettevõtete seas," lisas Ojamuru.

Rahvusvahelistes koostööprojektides on vastutustundlikkus partnerettevõtete valikul oluliseks kriteeriumiks. Eesti liitumine OECDga 2011. aasta alguses muudab ettevõtete vastutustundlikkuse temaatika meie ettevõtete jaoks üha enam aktuaalseks.

Ettevõtlustegevusega kaasnevad mõjud ümbritsevale. Tänavu kolmandat korda läbiviidav vastutustundliku ettevõtluse indeks on mõeldud oma tegevuse ja selle mõjude kaardistamiseks nii suurtele kui väikeettevõtetele üle Eesti.

Vastutustundliku ettevõtluse indeksi läbiviimist korraldavad Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, EBS ja Äripäev. Indeksi metodoloogia on valminud koostöös ekspertkomisjoniga, kuhu kuuluvad nii ettevõtete, ülikooli kui ka mittetulundusühenduste esindajad.

Hetkel kuum