Silvia Kruusmaa • 20. september 2010 kell 13:49

Ansip: Eestis on eelarvedistsipliin sügavalt juurdunud

Peaminister Andrus Ansip ütles täna Eesti Panga, Euroopa Keskpanga, Euroopa Komisjoni ja rahandusministeeriumi korraldatud rahvusvahelise eurokonverentsi avasõnavõtus, et Eesti majandus on tõestanud oma paindlikkust muutuvate oludega toimetulekul ning meie ühiskonnas on eelarvedistsipliin sügavalt juurdunud.

„Olen veendunud, et meie raha- ja eelarvepoliitika, aga ka strukturaalpoliitika, mida Eesti on senini järginud, on olnud parim viis valmistamaks meid ette edukaks kuulumiseks Euroopa rahaliitu,“ ütles peaminister, kelle hinnangul teeb Eesti liitudes euroalaga suure läbimurde oma majanduskeskkonna edasiarendamiseks. “Täieõiguslik kuulumine Euroopa rahaliitu tugevdab meie kohalolekut maailma ühes suurimas ja jõukaimas majanduspiirkonnas,“ ütles peaminister Ansip.

Peaminister meenutas, et Eesti raha on kauem kui 18 aastat olnud püsivalt seotud Euroopa tugevaima valuutaga – esmalt Saksa marga ja seejärel euroga. “Eestis on fikseeritud vahetuskurssi tugevdanud eeskujulik eelarvedistsipliin, nagu see olema peakski,“ ütles Ansip ning lisas, et alates meie oma raha kasutuselevõtust on riigieelarve Eestis olnud enamasti ülejäägis. Ansipi kinnitusel on Eesti riigivõlg kõige väiksem Euroopa Liidus ja nii jääb see ka järgmisteks aastateks. „Meie hiljutised kogemused näitavad väga selgelt, kui oluline on selline kindlustuspoliis väiksele riigile,“ ütles Ansip.

Valitsusjuhi hinnangul rõhutavad hiljutised tormid ülemaailmsetel finantsturgudel ja eriti Euroopa valitsuste võlakirjaturgudel veel kord konservatiivse eelarvepoliitika ja nõuetekohaste tururegulatsioonide tähtsust.

Valitsusjuht tänas oma kõnes rahvast jõupingutuste ja kannatlikkuse eest euroalaga ühinemiseks ettevalmistusel. Samuti tänas Ansip Eesti sõpru ja partnereid Euroopa Komisjonis, Euroopa Keskpangas ja liikmesriikides suurepärase koostöö ja nõuannete eest.

Kõne lõppedes tõdes peaminister, et ilmselt tunnevad paljud eestlased teatud nostalgiat meie oma raha suhtes. „Ent ma olen kindel, et euro kasutamisest saab peagi eestlaseks olemise lahutamatu osa,“ ütles peaminister.

Hetkel kuum