Anne Oja • 29. september 2010 kell 15:26

"Palgalangus jäi tulemata"

Majandusteadlane Heido Vitsur ütles Eesti Panga tänast väidet kommenteerides, mille kohaselt langesid palgad ja hinnad majanduse kukkumisest vähem, et loodetud deflatsioon jäi tõesti tulemata.

"Olen Eesti Pangaga täiesti päri," sõnas Vitsur. "Olen seda vist juba viis korda rääkinud, et see deflatsioon, mida ootasime, jäi tulemata."

Vitsuri sõnul kasvas nominaalpalk enne kriisi ühel aastal kuskil 22% ja teisel aastal 15-17% ning inflatsioon ületas 10%. Oleks kena olnud, kui palgad ja THI oleks kriisieelsele tasemele tagasi kukkunud, selgitas ta.

Peatudes töötutel, tõdes Vitsur: "Töökohad, mis kaduma läksid, muutusid valdavalt liiga kallilt ega olnud konkurentsivõimelised. Häda on selles, et me ei suuda 100 000 töötule sellist (keskmist - toim) palka maksta, nagu see meil praegu on."

Töökohtade loomiseks oleks vaja Eestisse investeeringuid, kuid neid ei paista kuskilt. Elektroonikasektori keskmine palk on praegu 12 000 krooni kuus ehk majutuse ja meelelahutuse vahepeal. Vitsuri sõnul tähendab see, et Eesti elektroonikatööstuses tehakse suhteliselt lihtsat tööd, mida on olude sobimatuks muutumisel kerge teise riiki kolida. "Ilmselt oleks vaja latti veel alla lasta," kommenteeris ta keskmist palka, mis investorid eemale peletab.

Kas elektroonikasektori keskmist palka tulnuks langetada näiteks 8 000ni ja kas näiteks Elcoteq oleks pidanud väga jõuliselt palka kärpima, ei soovinud Vitsur aga täpsustada.

Hetkel kuum