Hannes Sarv • 10. november 2010 kell 8:14

Audru kalafarmi rajaja süüdistab investorit laimus

Pärnumaale Audrusse kavandatud, ent luhtunud 7 miljardi kroonist kalafarmi projekti vedanud siinne taanlane Thorben Nielsen nõuab ettevõtmist finantseerida lubanud taani suurinvestorile Karsten Reele laimamise eest reaalset vangistust. 

Nimelt väitis Ree septembris Taani ärilehele Børsen, et Nielsen võltsis tema allkirja dokumendil, millega pandi 2009. aasta alguses paika kalafarmi finantseerimise kava. Kalafarmi arendamiseks loodud ASi FjordFresh Holding endise juhatuse liikme Alar Oppari poolt meediale saadetud teate kohaselt pöördus Nielsen selle väite tõttu üleeile Taanis kohtusse. Nielsen süüdistab Reed laimu levitamises ja nõuab talle aasta pikkust reaalset vangistust. Lisaks küsib Nielsen kahju eest 5 miljonit Taani krooni (10 miljonit Eesti krooni - toim) suurust moraalset kompensatsiooni ja laimu ümberlükkamist taani meedias.    

Dokument, millel vaidlusalune allkiri asub, on oluline just põhjusel, et sellega pandi 2009. aasta veebruaris väidetavalt paika investeeringu teostamine. Sellega lepiti kokku nii aktsionäride poolne omakapitali rahastamine kui aktsiate jaotus. Ree võttis endale dokumendi alusel kohustuseks investeerida ettevõtmisse ligi 40 miljonit eurot (626 miljonit kroon) ja sai projekti teostamiseks loodud ettevõttes AS FjordFresh Holding endale 66,6%-se osaluse.

Investor taandus pistiseasja tõttu

Tänavu suvel soovis Ree aga investeeringu katki jätta, tuues ühe põhjusena välja asjaolu, et ettevõtte endiste juhatuse liikmete Nielseni ja Oppari vastu on algatatud kriminaalasi. Põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi nõuniku kohalt FjordFreshi juhtima suundunud Opparit süüdistatakse pistise võtmises ja mõjuvõimuga kauplemises ajal, mil ta töötas veel põllumajandusministeeriumis. Nielsenit ja FjordFresh Holdingut süüdistatakse aga Opparile pistise andmises. Kohus hakkab asja arutama tuleval nädalal. Ree sõnul ei soovinud ta olla segatud projekti, mida seostatakse pistiseasjaga.

 Samuti heitis Ree firmat juhtinud Nielsenile ja Opparile ette küsitavate võlakohustuste võtmist ja enda kui investori petmist. Näitena tõi ta välja farmi rajamiseks ostetud maade hinna, mis väidetavalt öeldi talle Taani kroonides, kuid tegelikult maksti Eesti kroonides.  

FjordFreshi endised juhid Nielsen ja Oppar on varem öelnud, et Ree süüdistused on väljamõeldised. Nende hinnangul soovis taanlasest suurinvestor rahapuudusel lihtsalt võetud investeeringukohustustest taganeda.

Juuli alguseks vahetas Ree välja FjordFreshi juhtkonna ja esitas augustis kohtusse ettevõtte pankrotiavalduse. Praeguseks on kohus ettevõtte pankroti välja kuulutatud ja menetlus käib. 

 

Hetkel kuum