Ain Alvela • 16. november 2010 kell 21:00

Nuumafarmile 21 miljonit krooni

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder, Ekseko juhatuse esimees Teet Soorm ja Rakvere Lihakombinaadi juhatuse esimees Anne Mere avasid Põlvamaal Moostes Eesti ühe moodsaima sigade nuumafarmi.

Säkna nuumafarm mahutab korraga 4000 nuumsiga, aastas nuumatakse farmis kaaluni 115 kilo 12 800 siga. Säkna nuumafarmi väljaehitamisse investeeriti 21 miljonit krooni.

Kvaliteetse kodumaise värske sealiha jõudmine tarbija lauale nõuab kogu seakasvatusprotsessi hoolikat planeerimist.

Säkna farm on kõigile kaasaegsetele seakasvatusnõuetele ja -põhimõtetele vastav ehitis, kus on kasutusel parim võimalik tehnika sigade söötmiseks, laudakliima juhtimiseks ja sõnnikukäitluseks.

ASi Ekseko juhatuse esimehe Teet Soormi sõnul on sigade nuumaperioodil, mis kestab 3,5 kuud, oluliseks nii toiduratsioon kui ka elukeskkond. "Farmis kasutatav sigade vedelsöötmine on loomadele paremini omastatav kui kuivsöötmine ja võimaldab kasutada nii kohalike põllumeeste poolt farmi lähedal toodetud vilja, kui ka piimatööstuses kõrvalsaadusena tekkivat vadakut,"selgitas Teet Soorm.

"Loomadele puhta elukeskkonna tagab restpõrand ning kasutatavate hügieeniliste materjalide valik. Farmi keskkonnamõjude vähendamiseks on kasutusel vedelsõnniku jahutus. Vedelsõnnik jahutatakse ja hoitakse hoones 4 kraadi C juures. See on temperatuur, kus saasteainete lendumine vedelsõnnikust on minimaalne. Jahutusprotsessist saadavat soojus kasutatakse farmi kütteks," selgitas lisaks Soorm.

Rakvere Lihakombinaadi juhatuse esimehe Anne Mere sõnul sõltub sealiha kvaliteet loomade toiduratsioonist ja elukeskkonnast. "Rakvere Lihakombinaadi edu üheks alustalaks on olnud oma sealiha toorainebaasi olemasolu. Ekseko koos oma seakasvatussüsteemiga tagab Rakvere Lihakombinaadile stabiilse varustatuse kvaliteetse toorainega," sõnas Mere.

Hetkel kuum