Sirje Rank • 19. november 2010 kell 8:28

Iirimaa jätkab võitlust oma madala tulumaksu eest

Iirimaa valitsus raiub kui rauda, et ei nõustu ELi eestvedamisel kavandatava abipaketi eest tõstma ettevõtte tulumaksu, mis on euroliidu madalaimaid ning teistele liikmesriikidele ammu pinnuks silmas.

12,5%ne ettevõtte tulumaksu määr läbirääkimisele ei kuulu, kordas eile Iirimaa asepeaminister Mary Coughlan BBC teatel.

Iiri madalat tulumaksu on korduvalt kritiseerinud teised ELi riigid, mis leiavad, et see annab riigile välisinvesteeringute ligimeelitamisel liigse eelise.

Nüüd nõutakse, et Iirimaal ei lastaks üksi välisabist sõltuda, vaid et riik omalt poolt riigi rahanduse kosutamiseks makse tõstaks. Ajaleht Financial Times kirjutas, et eelkõige Saksamaa ja Prantsusmaa survestavad Iirimaad abi eest ettevõtte tulumaksu tõstma. Ühe Prantsuse ametniku sõnul on nii madal maks lausa "röövellik".

Iiri Euroopa minister Dick Roche kordas aga samuti, et ettevõtte tulumaks läbirääkimistel laual ei ole. "Mis mõtet on hävitada üht peamist kasvu vedurit," ütles minister BBC-le.

Valitsusele sekundeerivad ettevõtjad. "Ettevõtte tulumaksu muutmine ei oleks sugugi Iiri laenuandjate huvides," ütles eile Iiri finantssektori katusorganisatsiooni IFSC juht ja endine peaminister John Bruton. "Iirimaal on madalad ettevõtlusmaksud olnud juba 1956. aastast. Sundida riiki radikaalselt muutma majandusmudelit, mis tugineb välisinvesteeringutel ja madalal ettevõtte tulumaksul, mis on toiminud pool sajandit, ei saa olla meie laenuandjate huvides, kuna see mõjutaks meie usaldusväärsust," ütles Bruton eile toimunud pressikonverentsil, vahendas di.se.

"IMF, Euroopa Keskpank ja Euroopa Komisjon peavad aru saama, et ettevõtte tulumaksu tõstmine muudaks meid meie ELi partneritest veel rohkem majanduslikult sõltuvaks, mitte vähem," ütles Bank of America Merril Lynchi Iirimaa juht Peter Keegan FT-le.

Eile saabusid Dublinisse Iiri pankadele kiirrevisjoni tegema ja võimalikku abipaketti arutama ELi, Euroopa Keskpanga ja IMFi ametnikud. Iiri keskpanga juhi Patrick Honohani hinnangul on tõenäoline, et Iirimaa peab kriisist ülesaamiseks laenama kümneid miljardeid eurosid.

Iiri probleemid on põhjustanud kinnisvaralaenudega buumis liialdanud pangad, mille väljaaitamine on valitsusele maksma läinud 45 miljardit eurot.

"Suur probleem on selles, et pangad kasvasid nii suureks, et riigil ei olnud enam võimalik nendega toime tulla. Selles on probleem," ütles rahandusminister Brian Lenihan. "Sel põhjusel peame kaaluma välisabi vastuvõtmist, mis aitaks pangandussüsteemi olukorda stabiliseerida," lisas ta.

Hetkel kuum