Sirje Rank • 17. november 2010 kell 7:55

EL ja IMF valmistuvad Iirimaad aitama

Euroopa Komisjon, IMF ja Euroopa Keskpank alustavad Iirimaaga kõnelusi võimaliku abipaketi üle, ütles eurogrupi juht Jean-Claude Juncker eile pärast euroala rahandusministrite kohtumist.

Ajalehe Wall Street Journal andmeil võib abipaketi suurus olla 45 – 100 miljardit eurot sõltuvalt sellest, kas abi antakse Iiri pankade stabiliseerimiseks või kogu riigi rahanduse toetamiseks.

Kevadel loodud euroala kriisimehhanismi juhi Klaus Reglingi sõnul suudaks agentuur vajalikud summad väljamakseteks kokku saada mõne päevaga.

Iirimaa ise jätkas eile kordamist, et riik praegu välisabi ei vaja, ehkki Iirimaa eelarve- ja panganduskriis riskib levida ja kaasa kiskuda ka teised euroala suure võlakoormaga riigid.

Juncker kinnitas, et vahendid Iirimaa aitamiseks on olemas, puhuks kui Iirimaa vastava taotluse esitab. Iirimaa nõudel kaasati kõnelustesse ka IMF, mis tõenäoliselt kataks abisummast poole.

„IMFi meeskond osaleb lühikestes ja fokusseeritud konsultatsioonides koos Euroopa Komisjoni ja Euroopa Keskpangaga, et selgitada välja parim viis vajaliku abi andmiseks et tururiskidega toime tulla,“ teatas IMF eile tehtud avalduses.

Iiri peaminister Brian Cowen kordas, et valitsusel ei teki rahavajadust enne 2011. a keskpaika ning et abi võivad vajada vaid Iiri pangad.

Kõnelused võimaliku abipaketi üle algavad homme.

Iiri abipaketis võib osaleda ka Suurbritannia, ehkki tegemist ei ole euroala riigiga. Suurbritannia on Iirimaa suurim kaubanduspartner ning Briti pangad on Iiri pankade suurimad kreeditorid (märtsi lõpu seisuga 222 miljardit dollarit).

„See (Suurbritannia osalemine – toim.) on loomulik, kuna Briti pankadel on Iirimaale suured laenud,“ ütles Euroopa rahandusvolinik Olli Rehn.

Washingtonis ütles USA rahandusminister Timothy Geithner, et Euroopa suudab oma võlakriisiga toime tulla, kuid et tegutseda tuleks väga väga kiiresti, kombineerides ajutise finantsabi reformidega, mis probleemide põhjuse kõrvaldaks. USA näib muretsevat, et kui probleemid jäävad vinduma, võivad need levida ning kahjustada kogu maailmamajanduse toibumist.

Kartused, et abipaketi kokkusaamine võib nurjuda, survestasid eurot, mis kauples täna hommikul Londonis 1,3495 USA dollari tasemel. Eile New Yorgis puutus euro 1,3448 dollari taset, mis on nõrgim näit 28. septembrist.

Hetkel kuum