Silvia Kruusmaa • 28. jaanuar 2011 kell 10:48

Savisaar soovitab Ilvesel kohtusse pöörduda

Tallinna linnapea Edgar Savisaar küsib, kas Postimees ikka annab endale aru, millist kahju ta Eesti presidendi institutsiooni sel viisil rünnates kogu riigile võib tekitada ning soovitab Ilvesel kindlasti kasutada kõiki Eesti õigusega talle tagatud võimalusi oma au ja väärikuse kaitsmiseks.

Postimees avaldas täna WikiLeaksi materjale Eesti kohta, kust muu hulgas selgub, et Toomas Hendrik Ilves rääkis USA saadikule, mida ta arvab Edgar Savisaarest. "Ilves kutsus Edgar Savisaart Eesti Hugo Chavezeks, odavaks populistiks. Ilves kinnitas, et see populism on Savisaare liikumapanev jõud. Mujal oleks keegi Savisaare-taoline, keegi, kes 1990. aastail lindistas oma poliitilisi vastaseid, olnud ammugi diskrediteeritud," vahendab Postimees. Saatkonna ettekande kohaselt oli Ilves juba toona kõneluses USA saadikuga Savisaare suhtes skeptiline ka viimase Venemaa-sidemete pärast.

Edgar Savisaar ütles oma avalduses seoses Postimehes ilmunud USA materjalide kohta, et ilmselt soovib Postimees, et tema avaldatud väidetavatest USA saatkonna dokumentidest (mille autentsuse kohta pole mingit ametlikku kinnitust!) jääks lugejale ainuvõimalik mulje, et Toomas Hendrik Ilves on olnud USA mõjuagent presidendiks kandideerimise ajal ning on jätkanud seda ka presidendi ametis.

Savisaare sõnul jääb artiklis mulje, et Ilves lubas juba 2006. aastal ajada USA asja üle-euroopalisel tasemel. Püütakse jätta muljet, et Ilves on vaat et ameeriklaste käepikendus ning hoolitseb selle eest, et Eesti sõdurid ikka Iraagis ja Afganistanis kenasti paigal püsiksid.

USA saatkonna veel ühes väidetavas ettekandes märgitakse: “Oli ilmne, et president Ilves loodab, et uus koalitsioon ei hõlma ei Keskerakonda ega Rahvaliitu.” Sellega antakse toon, et Ilves kannab võõrriigi saatkonnale ette olukorrast Eesti sisepoliitikas ning edastab oma subjektiivseid hinnanguid, leiab Savisaar.

Selliseid väiteid õhku pildudes üritatakse Ilvest presidendivalimiste eel diskrediteerida, usub Keskerakonna juhtfiguur.

Savisaare hinnangul sillutatakse opositsioonierakondi välisriikide käsilastena näidates Andrus Ansipi erakonna teed võidule Riigikogu valimistel. Võimalik, et Andrus Ansipile isiklikult tehakse rada presidenditooli poole.

"Soovin Ilvesele jõudu võitluses, mis on presidenditooli pärast alanud. Soovitan Ilvesel kindlasti kasutada kõiki Eesti õigusega talle tagatud võimalusi oma au ja väärikuse kaitsmiseks – kasutades selleks kohtute abi või pöördudes teiste õiguskaitseorganite poole," ütles Savisaar.

Hetkel kuum