Sirje Rank • 10. veebruar 2011 kell 6:54

Läti majandus kosub – kasv 3,7%

Pärast rekordilist majanduslangust 2009. aastal on Läti majandus kosumas – Läti statistikaameti eile avaldatud esialgsel hinnangul kasvas SKP läinud aasta viimases kvartalis aasta baasil 3,7%.

Eelnenud kvartaliga võrreldes oli kasv 1,1%, vahendas agentuur Bloomberg.

„Neljas kvartal vastas suures osas ootustele ning näitas Läti majanduses jõudsat toibumist,“ kommenteeris Nordea panga ökonomist Annika Lindblad.

Kogu 2010. aasta lõppes analüütikute hinnangul nullis või väikese majanduslangusega.

„Prognoosime majanduse järkjärgulist toibumist tänu muuhulgas siseturu nõudluse taastumisele,“ ütles Lindblad. Peamine risk on aga jätkuvalt ekspordinõudluse vähenemine, kui majanduskasv Läti peamistel eksporditurgudel Euroopas ning samuti Venemaal vähenema peaks.

„Ehkki detailset statistikat veel ei ole, näib, et neljanda kvartali tulemusi toetas siseturu nõudluse märkimisväärne toibumine,“ nentis ka Danske panga analüütik Violeta Klyviene.

Tööstustoodang kasvas Lätis neljandas kvartalis 16,2%. Novembris kasvas eksport aastatagusega võrreldes 29,4% 435.3 miljonile latile (619 miljonile eurole).

Täna saab Läti valitsusel täis 100 päeva ning ametisoleku aja seni suurimaks saavutuseks hindab peaminister Valdis Dombrovskis 2011. aasta eelarve õigeaegset vastuvõtmist. Eelarvekärpeid tuleb aga tänavu jätkata veel vähemalt 50 miljoni lati ulatuses, et täita ELi ja IMFi abilaenu tingimused.

Hetkel kuum